WYSTAWA PRAC MARKA ZAJKO CYKLE GRAFICZNE W BYDGOSZCZY

Jest jeszcze możliwość obejrzenia prac Marka Zajko w Galerii Innowacji Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Wernisaż odbył się 19.04.2017 r., otwarcia wystawy dokonał rektor UTP, prof. dr hab. inż. Tomasz Topoliński. Ekspozycja potrwa do 20 maja 2017 r.

Cykle Graficzne to zapis całokształtu poszukiwań artystycznych Marka Zajko w zakresie portretu graficznego. Autor buduje „własną wizję portretowanej osoby, przy użyciu charakterystycznych dla grafiki środków wyrazu - przerysowań, przetworzeń czy nawet deformacji. Portret graficzny w takim ujęciu jest nie tyle, odtworzeniem rzeczywistości, ile możliwością autokomentarza – subiektywnego i prowokującego. Realizowane od 2005 r. cykle: „Studium Pewnej Choroby” i „Człowiek Pogryzł Psa” to zapis uniwersalnych ludzkich twarzy, anonimowych symboli dzisiejszych czasów, tłumu pojedynczych, realnych jednostek, obdarzonych jednak własną indywidualnością. Powstaje tym samym rodzaj żywej dokumentacji, swoiste samo-aktualizujące się archiwum nieuchronnego przemijania człowieka…”

Marek Zajko urodził się w Białymstoku. W latach 1993 - 1998 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom z grafiki uzyskał w 1998 roku w Pracowni Wklęsłodruku prof. Mirosława Piotrowskiego. Od 1998 roku pracownik Zakładu Grafiki / Pracowni Wklęsłodruku, początkowo na stanowisku asystenta, od 2006 r. adiunkta. Od 2015 r. pełni funkcję kierownika Zakładu Grafiki WSZP UMK w Toruniu. Twórczość w zakresie grafiki warsztatowej /wklęsłodruk/ i rysunku. Prezentował prace na 36 wystawach indywidualnych. Brał udział w ponad 90 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Laureat nagród i wyróżnień w konkursach graficznych.

Miejsce wystawy: Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, ul. Kaliskiego 7, Bydgoszcz.