WOŁANIE I NIE – WOŁANIE, WYSTAWA W GALERII FORUM.

Do 30 maja 2017 r. w Galerii FORUM można oglądać prace artystów wywodzących się z pracowni prof. Józefa Hałasa w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu - Yolanty Nitki Nikt i Zdzisława Nitki.  plakat

Zdzisław Nitka, obecnie profesor na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Yolanta Nitka Nikt prowadzi artystyczny Salonik Czterech Muz w Obornikach Śląskich, gdzie mieszkają.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wernisażu, który odbył się 9 maja 2017. Kuratorkami wystawy są Mirosława Rochecka i Małgorzata Geron.

Twórczość obojga artystów rozwija się od końca lat osiemdziesiątych XX wieku. Prace Yolanty Nitki Nikt przepełnione są poetyckością, odnajdywaną w otaczających ją na co dzień przedmiotach, często też wprowadzają odbiorców w świat ważnych dla niej malarzy i muzyków. Artystka zafascynowana jest także sztuką ludową, tworząc kolaże, w których sięga do autentycznych kurpiowskich wycinanek. Malarstwo i grafika Zdzisława Nitki wpisuje się w nurt ekspresjonistyczny. Poza warstwą formalną, ujawniającą się stosowaniu kontrastowych zestawień barwnych i deformacji kształtów, zwraca uwagę odwoływanie się do takich twórców jak choćby Edvard Munch, czy też członków grupy Die Brücke. W swoim dorobku artysta podejmuje tematy komentujące bieżące wydarzenia, jak również fakty z przeszłości, budzące nieprzerwalnie gwałtowne emocje. Przykładem takiej postawy są prezentowane na wystawie prace związane z jego wizytą w Sali Imion (Instytut Yad Vashem), upamiętniającą półtora miliona zamordowanych w czasie II wojny światowej żydowskich dzieci.

Małgorzata Geron