UMK - strona główna Wydział Sztuk Pięknych - strona główna
Aktualności
Aktualności
Aktualności
Aktualności
Aktualności
Aktualności
Aktualności
Polski English
WYDARZENIA I KOMUNIKATY

Obrona rozprawy doktorskiej

6 marca 2018 r. o godz. 10.00 na posiedzeniu Komisji Doktorskiej w Sali Tymona Niesiołowskiego w budynku Wydziału Sztuk Pięknych przy ul. Sienkiewicza 30/32 w Toruniu, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Joanny Zaremby-Penk.  zawiadomienie


Prace Ireneusza Kopacza w Galerii STALOWA w Warszawie

Od 1 marca do 18 kwietnia 2018 r. w Galerii STALOWA (ul. Stalowa 26) na wystawie zatytułowanej Abstrakcja, będzie można oglądać prace współczesnych artystów: Magdaleny Karwowskiej, Ireneusza Kopacza, Búi Kristjánsson, Konrada Kwasa, Mariana Waldemara Kuczmy, Sebastiana Skoczylasa oraz Walentego Wróblewskiego. Jak napisano w zaproszeniu: Projekt ma na celu pokazać aktualne, różnorodne nurty i kierunki w najnowszej odsłonie sztuki nieprzedstawiającej oraz zapoznać odbiorców z wielkim potencjałem, jaki ma ta forma obrazowania.  plakat,  zaproszenie,  katalog

Charakterystyczne dla swojej twórczości prace pokaże Ireneusz Kopacz, pracownik dydaktyczny Wydziału Sztuk Pięknych, który w nocie katalogowej napisał m.in.: Początkiem obrazu może być dla mnie drobny wycinek z gazety lub fragment okładki ulubionej kiedyś płyty winylowej. Najważniejszy jest proces transformacji, który przemienia materię w kompozycję uporządkowaną przeze mnie. Tworzywa ulegając jej, mieszają się ze sobą i ujawniają bardzo często zaskakujące właściwości. Dzięki pracy nad obrazem zyskują one nowe znaczenia.

Wernisaż wystawy 1 marca (czwartek) 2018 r., godz. 19.00.


Małe formy graficzne w MCK w Bydgoszczy

Do 18.02.2018 r. w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy (ul. Marcinkowskiego 12-14) można oglądać wystawę Potęga Małej Formy vol. 2.

Potęga Małej Formy to prezentacja dorobku i zainteresowań twórczych wykładowców, doktorantów, studentów oraz absolwentów, związanych z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK w Toruniu przez pryzmat małych form plastycznych. Pierwsza edycja Potęgi Małej Formy odbyła się w latach 2016-2017 i obejmowała prezentację małych form graficznych, powstałych w pracowniach Zakładu Grafiki. W jej ramach odbyły się trzy wystawy: w Krakowie, Toruniu oraz w Ostromecku. Tym razem proponujemy rozszerzoną formułę, prezentując prace nie tylko grafików, ale również twórców, którzy wypowiadają się poprzez małą formę, korzystając z innych technik plastycznych.

Specyfika kameralnego formatu sprawia, że nieraz jest on polem do poszukiwań, odskocznią względem większych realizacji, bądź ich dopełnieniem, wreszcie dla niektórych twórców staje się głównym nośnikiem artystycznej wypowiedzi. Niezależnie od motywacji autorów, mała forma pozostaje żywym wątkiem twórczości plastycznej - dość wyrazistym, by zasłużyć na samodzielną prezentację. Nasz projekt jest nieco przekorną demonstracją siły... Chodzi rzecz jasna o siłę wyrazu, czasem wręcz monumentalne oddziaływanie realizacji – wbrew niepozornym wymiarom.

Fotorelacje z wernisażu: www.facebook.com,  bydgoszcz.naszemiasto.pl


Dyplom 2017

Zapraszamy 16 lutego 2018 r., o godz. 19.00 do Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu na wernisaż wystawy najlepszych dyplomów artystycznych, zrealizowanych w 2017 roku na Wydziale Sztuk Pięknych. plakat

Uroczysty finisaż wraz z wręczeniem nagród i wyróżnień, będzie miał miejsce w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" 2 marca 2018 r., o godz. 13.30. zaproszenie

Autorami identyfikacji wizualnej wystawy Dyplom 2017, są mgr Aleksandra Gołębiewska oraz mgr Karol Szczepankiewicz z Zakładu Projektowania Graficznego. Kuratorem wystawy jest dr hab. Michał Rygielski.

W wystawie uczestniczy 45 wyróżnionych absolwentów z dwóch instytutów, którzy w sumie zaprezentują kilkadziesiąt prac realizowanych w różnych technikach. Zgodnie z tradycją Wydziału Sztuk Pięknych najlepsze z nich zostaną nagrodzone medalami i wyróżnieniami: Medalem im. Tymona Niesiołowskiego za najlepszy dyplom na kierunkach: Malarstwo, Grafika, Rzeźba; Medalem Janusza Boguckiego za najlepszy dyplom artystyczny i pracę teoretyczną na kierunku Edukacja Artystyczna; Wyróżnieniem im. Josepha Saundersa za najlepsze prace teoretyczne z zakresu historii sztuki mające na celu promocję intelektualnych osiągnięć absolwentów kierunków artystycznych UMK oraz Wyróżnieniem im. Leona Torwirta przyznawane za najlepsze dyplomy absolwentom kierunku Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki.

Tekst do wystawy napisała dr Małgorzata Jankowska


Wystawy w Galerii FORUM i ANTRESOLI w Pracowni Witrażu

Zapraszamy 13 lutego (wtorek) 2018 r., na dwa wernisaże. Pierwszy, o godz. 13.00 w Galerii FORUM, wystawa Żółty bezkres Dominiki Borys-Prus, kurator Agata Kwiatkowska. plakat, katalog

Natomiast o godz. 13.30 w ANTRESOLI w Pracowni Witrażu zostanie otwarta wystawa Odkrytka Adrianny Sztandarskiej, kurator Elżbieta Stolarczyk. plakat, katalog


Projektu Pentapolis w Getyndze ciąg dalszy

Zakład Malarstwa serdecznie zaprasza na sześć wystaw indywidualnych Justyny Grzebieniowskiej, Andrzeja Kałuckiego, Iwony Szpak-Pawłowskiej, Anny Wójcickiej, Anny Wysockiej i Piotra Zaporowicza. Wystawy w ramach projektu Pentapolis będzie można oglądać w dniach 11.02-9.03.2018 w kilku galeriach Getyngi. Szczegóły na załączonych plakatach.


Grafika dla każdego - fotorelacja z Drzwi Otwartych w Zakładzie Grafiki

Podczas Dni Otwartych Zakład Grafiki przygotował prezentacje wszystkich 5 pracowni specjalistycznych: Pracowni Wklęsłodruku, Pracowni Wypukłodruku, Pracowni Litografii, Pracowni Serigrafii oraz Pracowni Grafiki Multimedialnej. czytaj dalej


Między historią a współczesnością - Oblicza fotografii

24 stycznia 2018 r. w Galerii Związku Polskich Artystów Forografików Okręgu Kujawsko-Pomorskiego miało miejsce otwarcie wystawy Między historią a współczesnością - Oblicza fotografii, w której wzięli udział obecni i byli pracownicy i studenci Wydziału Sztuk Pięknych. Ekspozycja potrwa do 17 lutego 2018 r. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wernisażu.


Toruńska grafika w Gdańsku

Zakład Grafiki gorąco zaprasza 1 lutego 2018 (czwartek) do gdańskiej ASP na wystawę Toruńska Grafika w Gdańsku. Jest to prezentacja grafik wykładowców, doktorantów i wybranych studentów reprezentujących poszczególne pracownie i specjalności: Grafiki Warsztatowej - Wypukłodruku, Wklęsłodruku, Litografii, Serigrafii i Grafiki Multimedialnej. Wernisaż wystawy o godz. 17.00 w Galerii Wydziału Grafiki ASP w Gdańsku, Dom Angielski, ul. Chlebnicka 13/16.

Wystawa wpisuje się w projekt – „Polska Grafika Warsztatowa” realizowany przez Zakład Grafiki UMK, który w założeniu prezentuje nowe trendy w polskiej grafice warsztatowej w najbardziej wiodących ośrodkach druku artystycznego w kraju.

Cykl prezentacji związanych z projektem jest realizowany na zasadzie płynnej wymiany wystaw grafiki z różnych szkół i ośrodków artystycznych. Różnorodność warsztatowa wynika nie tylko z odmienności technik stosowanych przez zajmujących sie grafiką twórców. W różnych częściach Polski, ośrodki twórczości graficznej wnoszą własną odrębną warsztatowo stylistykę i sposób obrazowania, często wynikającą z tradycji i uwarunkowań twórczych, które charakteryzują daną szkołę.

Wystawa ma przybliżyć tę graficzną wielowymiarowość, pobudzić wyobraźnię, oraz zaktywizować studentów do poszerzenia własnych środków graficznych, zachęcając tym samym do poszukiwań nowych rozwiązań i sposobów kreacji.

Uczestnicy wystawy:

Pracownia Wypukłodruku: prof. Marek Basiul,dr hab. Michał Rygielski
Pracownia Wklęsłodruku: prof. Bogumiła Pręgowska, dr hab Marek Zajko prof. UMK
Pracownia Litografii: prof. Piotr Gojowy, dr hab. Tomasz Barczyk
Pracownia Serigrafii: prof. Mirosław Pawłowski, dr hab. Agata Dworzak
Pracownia Grafiki Multimedialnej: dr hab. Zdzisław Mackiewicz prof. UMK, dr Jakub Jaszewski, mgr Jakub Wawrzak
Doktoranci: mgr Agata Ciesielska, mgr Weronika Marszelewska, mgr Emma Kwiatkowska, mgr Piotr Czyż, mgr Oksana Budna
Studenci: Marianna Piątkowska, Karol Michalski, Dawid Ławicki, Ewelina Kołakowska, Monika Grabarska, Natalia Kwiatkowska, Agata Urbańska, Aleksandra Szczodry, Bogna Morawska, Milena Spychała, Barbara Chmara, Martyna Makowska, Wiktoria Drygiel, Elena Voloznewa, Kamila Kasprzykowska

Więcej informacji na stronie www.facebook.com.


Wobec rysunku N°II – 30. 01. 2018, godz. 18.30

Zapraszamy do Dworu Artusa w Toruniu na prezentację prac, które w szczególny sposób odnoszą się do szerokiego obszaru sztuki w jaki wpisuje się aktualnie rysunek. Wystawa jest również próbą refleksji nad zmianami jakie zaszły w tym obszarze w ciągu ostatnich lat. Mija bowiem dwadzieścia lat od pierwszego wspólnego pokazu pracowników Zakładu Rysunku, zainicjowanego przez prof. Bogdana Chmielewskiego, który w 1998 roku objął funkcję kierownika Zakładu, wówczas odbyła się w Toruniu wystawa: Wobec rysunku. zaproszenie

W wydawnictwie towarzyszącym pierwszej wystawie, prof. Krzysztof Cander pisał: Sztuka zawsze odradzała się w rezultacie odnowionego kontaktu z naturą. Tworzyła nowe wartości w wyniku wnikliwej analizy w dookolnej rzeczywistości. Poszerzenie pola obserwacji o kamerę, mikroskop i teleskop jedynie wyposaża nasze zmysły w narzędzia, daje świadomość istnienia innych przestrzeni, ale nie uwalnia od obowiązku wnikliwej analizy, popartej intelektualną refleksją i wrażliwą intuicją. Bez takiej analizy trudno marzyć o jakichkolwiek nowych i rzeczywiście twórczych syntezach, o nowatorskiej kreacji.

Zmiany jakie nastąpiły w obszarze sztuki od tego czasu, ogromny rozwój technologiczny tak chętnie wykorzystywany przez artystów, nieograniczone możliwości komunikacji w tzw. sieci czy swobodny dostęp do wszelkich narzędzi, choć rozszerzyły niebotycznie warsztat twórczy, wciąż pozostają tylko jednym z elementów w procesie kreacji. Potwierdzają tym samym celność spostrzeżeń prof. K. Candera zawartych w tekście sprzed lat.

Stając „wobec rysunku” z bagażem dwudziestoletnich doświadczeń próbujemy wciąż na nowo definiować naszą rzeczywistość, penetrować i dookreślać jej obszar w kontekście własnych możliwości.

Wciąż na nowo i wciąż z entuzjazmem odkrywcy.

Artystki i artyści biorący udział w tegorocznej edycji wystawy WOBEC RYSUNKU N°II związani są z Zakładem Rysunku funkcjonującym od lat na Wydziale Sztuk Pięknych toruńskiego UMK. Są to zarówno prowadzący zajęcia jak i doktoranci oraz zaproszeni studenci i absolwenci.


Potęga małej formy 2 – wystawa prac wykładowców oraz studentów związanych z WSzP

Zapraszamy w piątek (26.01.2018), o godz. 18:00 do Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy (ul. Marcinkowskiego 12-14), na wernisaż wystawy podsumowującą drugą edycję projektu Zakładu Grafiki, którego celem jest prezentacja dorobku i zainteresowań twórczych wykładowców oraz studentów związanych z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK w Toruniu przez pryzmat małych form plastycznych. plakat

Pierwsza edycja projektu odbyła się w latach 2016-2017 i obejmowała wybór małych form graficznych, powstałych w pracowniach Zakładu Grafiki. W jej ramach odbyły się trzy wystawy: w Krakowie, Toruniu oraz w Ostromecku.

Tym razem proponujemy rozszerzoną formułę, prezentując prace nie tylko grafików, ale również twórców, którzy wypowiadają się poprzez małą formę, korzystając z innych technik plastycznych.

Specyfika kameralnego formatu sprawia, że nieraz jest on polem do poszukiwań, odskocznią względem większych realizacji, bądź ich dopełnieniem, wreszcie dla niektórych twórców staje się głównym nośnikiem artystycznej wypowiedzi. Niezależnie od motywacji autorów, mała forma pozostaje żywym wątkiem twórczości plastycznej - dość wyrazistym, by zasłużyć na samodzielną prezentację. Nasz projekt jest nieco przekorną demonstracją siły... Chodzi rzecz jasna o siłę wyrazu, czasem wręcz monumentalne oddziaływanie graficznych miniaturowych realizacji – wbrew niepozornym wymiarom.

Więcej informacji na stronach www.mck-bydgoszcz.pl oraz www.facebook.com


Harmonogram zimowej sesji egzaminacyjnej

Prosimy o zapoznanie się z harmonogramem zimowej sesji egzaminacyjnej w Instytucie Artystycznym oraz Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa.


Grant Młodych 2018

Dziekan Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu ogłasza konkurs wewnętrzny na finansowanie projektów badawczych służących rozwojowi młodych naukowców oraz uczestników studiów doktoranckich w roku 2018  pobierz ogłoszenie. Dokumenty dotyczące konkursu można pobrać  tutaj.


Koncentracja zimowa 2018 – wystawa jubileuszowa

Prezentujemy zestaw fotografii z otwarcia wystawy Koncentracja zimowa 2018, która jest zwieńczeniem dziesiątej rocznicy wyznaczenia w pod-toruńskiej wsi Biskupice strefy Kultywacji PLANTA, prowadzonej przez Małgorzatę i Krzysztofa Mazurów. W wystawie bierze udział jedenastu pracowników naszego Wydziału. Ekspozycję można oglądać do 30 stycznia w Galerii ZPAP oraz ZPAP-Nurt w Toruniu (ul. Ducha Świętego 8/10/12). czytaj dalej.


Foto i video relacja z wernisażu wystawy Klasyczne jest piękne

10 stycznia 2018 r. w Galerii Zakładu Grafiki na Wydziale Sztuk Pięknych UMK otwarto wystawę Klasyczne jest piękne. Jest to przegląd prac profesorów, asystentów i studentów z Katedry Grafiki Warsztatowej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ekspozycja zawiera kilkadziesiąt prac graficznych, wykonanych w różnych technikach i rodzajach druku artystycznego. Wystawę można oglądać do 10.02.2018 r. Zapraszamy na stronę z foto- i video-relacją.


Odwołana obrona rozprawy doktorskiej

Informujemy, że zapowiadana na 23 stycznia 2018 r. publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Magdaleny Ginter-Frołow nie odbędzie się. Termin obrony zostanie podany w późniejszym terminie.  zawiadomienie


Nabór prac na Międzynarodową Wystawę Rysunku NAD_RYSOWAĆ

Prosimy o zapoznanie się z propozycją wzięcia udziału w Międzynarodowej Wystawie Rysunku NAD_RYSOWAĆ. To już 8 edycja, do której zaprasza Zakład Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Jak zapewniają organizatorzy NAD_RYSOWANIE może być przekraczaniem granic swoich własnych umiejętności, ale także szukaniem wciąż nowych obszarów rysunkowych.

Zgłoszenia można wysyłać do 23 marca na adres rysowac2018@gmail.com. Wszystkie informacje znajdują się na stronie rysowac.wordpress.com

Do pobrania: karta zgłoszeniowa, założenia wystawy, regulamin.


Ankiety studenckie i badanie losów absolwentów

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami ankiet studenckich za rok akademicki 2016/2017 oraz z raportem dotyczącym losów absolwentów Wydziału.  przejdź


Obrona rozprawy doktorskiej

23 stycznia 2018 r. o godz. 10.00 na posiedzeniu Komisji Doktorskiej w Sali Tymona Niesiołowskiego w budynku Wydziału Sztuk Pięknych przy ul. Sienkiewicza 30/32 w Toruniu, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Magdaleny Ginter-Frołow.  zawiadomienie


DRZWI OTWARTE na Wydziale Sztuk Pięknych – Zapraszamy!

25 stycznia 2018 r., (czwartek), w godz. 09.00 -14.00 w pracowniach i salach wykładowych Wydziału odbędą się spotkania i konsultacje ze studentami i pracownikami (szczegółowe informacje podajemy na plakacie). Goście będą mogli zapoznać się ze specyfiką pracowni artystycznych, zobaczyć przygotowane prezentacje i porozmawiać z wykładowcami, którzy odpowiedzą na pytania dotyczące specyfiki poszczególnych kierunków.

Zainteresowanym udzielimy także informacji dotyczących egzaminów wstępnych. Do zobaczenia!


Zaproszenie do udziału w konferencji TEXTUS ET PICTURA

Wydział Sztuk Pięknych UMK oraz Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu zapraszają do udziału w drugiej edycji ogólnopolskiej konferencji naukowej TEXTUS ET PICTURA, która odbędzie się w dniach 7-8 czerwca 2018 r. zaproszenie

Celem kolejnego spotkania, z rozszerzeniem: Studia nad skryptorium i spuścizną rękopiśmienną doby średniowiecza, jest kontynuacja interdyscyplinarnego panelu badawczego oraz stworzenie interdyscyplinarnego forum dla wymiany doświadczeń i wyników badań nad średniowiecznymi skryptoriami i manuskryptami, prowadzonych przez historyków, historyków sztuki, filologów, bibliologów, kodykologów, paleografów, historyków sztuki, konserwatorów dzieł sztuki i in. Przedmiotem obrad będzie spuścizna rękopiśmienna doby średniowiecza (do początku XVI wieku) z uwzględnieniem uwarunkowań jej powstawania (skryptorium) oraz szerokich relacji kulturowo-artystycznych. Osią obrad pozostaje kodeks rękopiśmienny, rozumiany jako istotna część dziedzictwa kulturowego i analizowany zarówno od strony treści i tekstu, jak i struktury materialnej oraz formy artystycznej.

Termin nadsyłania propozycji referatów, komunikatów i posterów upływa 15 marca 2018 r. Kartę zgłoszeniową można pobrać tutaj. Zgłoszenia należy wysyłać na adres mmarszal@doktorant.umk.pl


Wykładowcy Zakładu Grafiki na konferencji naukowej Idee graficznego myślenia

Organizatorem konferencji naukowej Idee graficznego myślenia w ramach 4. edycji Międzynarodowego Triennale Sztuk Graficznych im. T. Kulisiewicza IMPRINT 2017 była Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie. Konferencja odbyła się w dniach 15-17 grudnia 2017 r.  czytaj dalej.


Wystawa 5 pracowni Zakładu Grafiki w ASP w Katowicach

20 grudnia 2017 r., o godz. 14.00 odbył się wernisaż wystawy 5 pracowni Zakładu Grafiki WSZP UMK w Toruniu, w Galerii Koszarowa 19 Katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawa prezentuje grafiki wykładowców, doktorantów i wybranych studentów reprezentujących poszczególne pracownie. Całość prezentacji wpisuje się w projekt Galerii Zakładu Grafiki UMK – Polska Grafika Warsztatowa.  czytaj dalej.


Prezentacja firmy Youartme na Wydziale

We wtorek, 9 stycznia 2018 r., o godz. 14:30 w gmachu Wydziału Sztuk Pięknych (ul. Sienkiewicza 30/32), w korytarzu na I piętrze - przed salą 101, firma Youartme przedstawi strategię eksportu oraz rozwoju marki Candellana, oraz kolekcję własnych produktów.

Na naszym Wydziale firma zaprezentuje stoisko wystawiennicze przygotowane na nadchodzące targi w Kolonii, Frankfurcie, Nowym Jorku, Paryżu i Dubaju. Prezentacja będzie oficjalną inauguracją współpracy B+R pomiędzy firmą Youartme, a Wydziałem Sztuk Pięknych.

Serdecznie zapraszamy pracowników i studentów Wydziału.


Gniazdo / Nest - odsłona 2

10 stycznia 2018 o godz. 18.00 w Dużej Auli Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, odbędzie się wernisaż wystawy Gniazdo. Jest to druga odsłona projektu kuratorskiego Doroty Chilińskiej i Katarzyny Lewandowskiej, które do udziału w wystawie zaprosiły artystki i artystów reprezentujących dwa ośrodki akademickie w Polsce: Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Wydział Sztuk Pięknych w Toruniu.

W wystawie wezmą udział: Jarosław Bartołowicz, Krzysztof Białowicz, Dorota Chilińska, Elżbieta Jabłońska, Martyna Jastrzębska, Katarzyna Józefowicz, Grzegorz Klaman, Anna Kalwajtys, Anna Kola, Mateusz Kozłowski, Anka Leśniak, Joanna Maltańska, Zofia Martin, Piotr Mosur, Liliana Piskorska, Julia Riks, Diana Rönnberg, Kordian Rönnberg, Marian Stępak, Arkadiusz Soroka, Tomasz Wlaźlak, Iwona Zając

W czasie wernisażu odbędzie się performance Anny Kalwajtys.

Wystawa potrwa do 26 stycznia 2018 r.

Duża Aula, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Targ Węglowy 6

Zapraszmy do zapoznania się z fragmentem tekstu kuratorskiego autorstwa Katarzyny Lewandowskiej.

Wystawa potrwa do 15 października 2017 r.


Klasyczne jest piękne – wystawa Katedry Grafiki Warsztatowej ASP w Warszawie

Galeria Zakładu Grafiki WSzP UMK w Toruniu, zaprasza 10 stycznia 2018 (środa), o godz. 13.00, na otwarcie wystawy: Klasyczne jest piękne, na której zostaną zaprezentowane prace prowadzących i studentów z Katedry Grafiki Warsztatowej warszawskiej ASP. plakat, folder

Przedstawiamy prace studentów i profesorów uczących od pierwszego roku tak, aby pokazać choć w małym przekroju cały proces dydaktyczny.
Tytuł wystawy sugeruje pokaz tradycyjnych technik graficznych. Jednak w obecnym świecie multimedialny, videoinstalacji, mapingu i innych nowych technik wizualnych (np. virtualreality), gdzie sztuka coraz bardziej angażuje widza w jej stwarzanie, można postawić pytanie – czym jest klasyka, i czy nadal jest na nią miejsce? Zacznijmy od tego, że można niezależnie od technik druku odwołać się do wartości kontemplacyjnych. Druk cyfrowy posługuje się najbardziej tradycyjnym nośnikiem jakim jest papier, a nawet w przypadku nowszych druków na tkaninie lub pleksi, nawiązuje się spokojna, statyczna relacja obiekt-odbiorca. Ta relacja daje czas na przemyślenie, na wejście w magiczny krąg zrozumienia tego, co widzimy. To odróżnia grafikę od ruchomego świata migających obrazów, gdzie nie ma miejsca na zatrzymanie. Głęboko wierzę w przesłanie, jakie pozostawił po sobie Yves Klein, że wolność w sztuce to w mniejszym stopniu swoboda artysty, a bardziej wolność oglądającego, jego prawo doznania przed obrazem tego, czego pragnie, bowiem wszystko co materialne w każdej chwili może przepaść. Pozostanie to, co wyobrażone i odczute.

Kurator wystawy: Dorota Optułowicz-McQuaid


Stypendia MNiSW dla studentów Zakładu Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych

Przyznano Stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w roku akademickim 2017/2018. Wśród 645 studentów ze wszystkich Uczelni w Polsce, którzy otrzymali stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego i 27 studentów z całego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu jest 4 stypendystów z Zakładu Grafiki! Serdecznie Gratulujemy!

Studenci Zakładu Grafiki WSZP UMK w Toruniu, którzy otrzymali Stypendia Ministra za wybitne osiągnięcia w roku akademickim 2017/2018:

Ewelina Kołakowska /Pracownia Wklęsłodruku
Piotr Banaszkiewicz /Pracownia Wklęsłodruku
Martyna Szczepanowska /Pracownia Grafiki Multimedialnej
Emilia Waszak /Pracownia Litografii

Rektorzy uczelni z całej Polski nadesłali do resortu nauki ponad 1800 wniosków o przyznanie stypendium. Wnioski oceniał zespół złożony z 24 ekspertów pochodzących z siedmiu obszarów nauki i sztuki. Na podstawie listy rankingowej decyzję o przyznaniu stypendiów podejmował minister Jarosław Gowin.


Zaproszenie do udziału w konferencji Ochrona Zabytków na Pomorzu i Kujawach. W 100. rocznicę organizacji urzędów konserwatorskich w Polsce – (20. 04. 2018)

Zakład Konserwatorstwa UMK w Toruniu we współpracy z Kujawsko-Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i oddziałem toruńskim Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków przygotowuje konferencję naukową: Ochrona Zabytków na Pomorzu i Kujawach. W 100. rocznicę organizacji urzędów konserwatorskich w Polsce. plakat

Zaproszenie do udziału w konferencji jest skierowane do przedstawicieli służb konserwatorskich, badaczy i praktyków zajmujących się konserwacją i restauracją zabytków oraz ochroną dziedzictwa kulturowego.

Konferencja ma na celu podsumowanie dorobku konserwatorskiego na terenie Pomorza i Kujaw od początku działalności polskich służb konserwatorskich, z odniesieniem do działań pruskich poprzedników. Drugim celem jest prezentacja bieżących problemów organizacyjno-prawnych ochrony zabytków oraz realizacji konserwatorsko-restauratorskich w regionie. Odbędzie się ona 20 kwietnia 2018 roku na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, ul. Sienkiewicza 30/32. zaproszenie i formularz zgłoszenia.

Termin nadesłania propozycji referatów i posterów: 31 stycznia 2018 r.


Nagroda dla studentek Architektury wnętrz

Miło nam poinformować, że studentki III roku Architektury Wnętrz: Monika Kaczmarek, Agata Mokwińska, Weronika Wojciuk oraz Emilia Pejkowska otrzymały nagrodę pracodawcy Chairconcept.com za najlepsze projekty pokoi hotelowych powstałe w trakcie praktyk. Pracodawca docenił profesjonalizm, kreatywność, dobry warsztat i pracowitość studentek. Serdecznie gratulujemy!


Za chwilę kolejne Święta Bożego Narodzenia i Nowy 2018 Rok

z tej okazji wszystkim pracownikom, studentom i sympatykom Wydziału Sztuk Pięknych spokoju, zdrowia i radości oraz wszelkiej pomyślności w 2018 roku życzy Kolegium Dziekańskie i redakcja strony.


Particules élémentaires 2013-2017 – wystawa prof. Krzysztofa Pituły w Paryżu

Dyrektor Biblioteki Polskiej w Paryżu, C. Pierre Zaleski, zaprasza na wystawę obrazów Krzysztofa Pituły. zaproszenie

Uroczyste otwarcie w obecności artysty, odbędzie się 10 stycznia (środa) 2018 r., o godz. 19.00 w Bibliotece Polskiej w Paryżu, 6, Quai d’Orléans. Wystawę można oglądać od 11 stycznia do 27 stycznia 2018 r.

Więcej informacji o artyście oraz jego tekst autorski można przeczytać tutaj.


Sukces doktorantek z Wydziału Sztuk Pięknych

Wśród 78 doktorantów ze wszystkich Uczelni w Polsce, którzy otrzymali stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego są dwie doktorantki, które realizują studia doktoranckie na Wydziale Sztuk Pięknych. Pani mgr Natalia Wiśniewska i mgr Dominika Czerniak-Chojnacka zostały nagrodzone za wybitne osiągnięcia w roku akademickim 2017/2018.

Dominika Czerniak-Chojnacka – ur. 1990, asystentka w Pracowni Ilustracji Wydawniczej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, doktorantka na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła z wyróżnieniem Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu w Pracowni Ilustracji Wydawniczej. W 2016 roku obroniła tytuł magistra z etnologii i antropologii kulturowej na UMK w Toruniu. Z zawodu muzyk instrumentalista, pedagog. Koordynatorka i pomysłodawczyni projektu Regał – spotkania z książką autorską. Zajmuje się zagadnieniem książki autorskiej, książki obrazkowej, chorób ukrytych i „nową” obrzędowością rodzinną. Ilustruje, tworzy plakaty i książki autorskie. Prowadzi warsztaty plastyczne z dziećmi. Współpracuje z wydawnictwem Dwie Siostry, Babaryba, Edipresse Polska S.A. i z licznymi ośrodkami kultury.

Natalia Wiśniewska - ur.1985 w Lublinie. Studiowała na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, gdzie w roku 2010 uzyskała dyplom z grafiki warsztatowej. Współzałożycielka i kuratorka galerii Miłość w Toruniu. Doktorantka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Sztuki Piękne. Autorka instalacji, obiektów, działań site-specific. Działa kontekstualnie łącząc prostotę formy z miejscem oraz semantyką języka. Interesuje ją to, co na styku pojęć i znaczeń. W swej twórczości podejmuje się badania relacji i wzajemnego uwikłania jednostki w procesy społeczno-kulturowe. Mieszka i pracuje w Toruniu i we Wrocławiu.


VR, jednorazowe działanie performatywne

Działanie o charakterze performatywnym nawiązujące do Teatru Rysunku Franciszka Starowiejskiego. Celem działania jest badanie potencjału kreacyjnego, tkwiącego w narzędziach stworzonych przede wszystkim do rozrywki związanej z branżą gier komputerowych. Używając gogli wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift, artyści wykreują na żywo dzieło w wirtualnej przestrzeni. Efekty ich działań nie są zaplanowane, wykreowane spontanicznie formy plastyczne widoczne będą na ekranach rozmieszczonych w przestrzeni galerii.

Dr Tomasz Wlaźlak – wykładowca na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prowadzi zajęcia w Zakładzie Plastyki Intermedialnej.

Dr Katarzyna Rumińska – wykładowca w Wyższej Szkole Informatyki i Umiejętności w Łodzi, na wydziale zamiejscowym w Bydgoszczy prowadzi zajęcia na kierunku Artystyczna Grafika Komputerowa.

Autorzy projektu obronili prace doktorskie na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w 2016 roku pod kierunkiem prof. Mariana Stępaka. Ich działanie odbędzie się dnia 19 grudnia 2017 r., w godz. 17:00 - 19:00 w galerii Związku Polskich Artystów Plastyków przy ulicy Ducha Świętego 8 w Toruniu.


In memoriam

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że 13 grudnia 2017 roku w wieku 84 lat zmarł ś.p. Profesor Stefan Kościelecki, pedagog, artysta malarz i grafik. Emerytowany pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

Profesor Stefan Kościelecki studiował malarstwo, grafikę i pedagogikę artystyczną na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w pracowniach Jerzego Hoppena, Tymona Niesiołowskiego i Stanisława Borysowskiego. Dyplom w pracowni malarstwa Stanisława Borysowskiego otrzymał w 1960 roku. W czasie studiów był współzałożycielem Jazz Clubu, przewodniczącym klubu Od Nowa, kabaretu studenckiego oraz grupy plastyków 17 młodszych, z którą wystawiał w latach 1956-1960. Brał udział w wystawach Grupy Toruńskiej. Uczestniczył w wystawach zbiorowych a także organizował wystawy indywidualne.

Profesor był związany z Wydziałem Sztuk Pieknych od 1962 roku, dziekan WSP w latach 1984-1990, dyrektor Instytutu Artystyczno-Pedagogicznego (aktualnie Instytut Artystyczny) w latach 1981-1984, kierownik Zakładu Pedagogiki Artystycznej (aktualnie Zakład Edukacji Artystycznej) w latach 1972-1995. Pracował także w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, był członkiem m.in. L’Association Internationale des Arts Plastiques, International Sociaty for Education through Art. Aktywny artysta, twórca abstrakcyjnych obrazów związanych z nurtem sztuki konstrukcyjno-wizualnej. Od lat 60-tych XX wieku, oprócz działalności artystycznej prowadził badania naukowe, był autorem wielokrotnie wznawianej książki Współczesna koncepcja wychowania plastycznego, Warszawa: PWN, 1975 oraz licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych. Był współtwórcą Galerii i Ośrodka Twórczości Plastycznej Dziecka w Toruniu. Za swoją działalność na rzecz rozwoju kultury i edukacji artystycznej otrzymał odznaczenia i medale.

W osobie Profesora straciliśmy nauczyciela, artystę niezłomnie walczącego o rozwój edukacji artystycznej.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 16 grudnia 2017 roku. Msza Św. odprawiona zostanie o godz. 10.00 w kościele Wniebowzięcia NMP przy ul. Panny Marii 2 w Toruniu. Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się po mszy na Cmentarzu przy ulicy Wybickiego 78-80 w Toruniu.


13 grudnia 2017 roku zmarł nasz wybitny absolwent – Yach Paszkiewicz

Yach Paszkiewicz – artysta, absolwent i były wykładowca Wydziału Sztuk Pięknych UMK, był pionierem polskich wideoklipów. Pierwsze projekty realizował już w latach osiemdziesiątych. Przez kolejne dekady był nie tylko wyjątkowo aktywnym twórcą ale także inspirował wielu młodych artystów podejmujących działania w tej dziedzinie sztuki.

W latach 90. Yach zdobył wielką renomę w polskim przemyśle muzycznym i współpracował z wszystkimi wielkimi gwiazdami rodzimej estrady tamtych lat.

Dwukrotnie nagradzany najbardziej prestiżową nagrodą polskiego środowiska muzycznego – zdobył Fryderyki za wideoklip do piosenki zespołu Big Cyc Kumple Janosika (2000 r.) oraz Macieja Maleńczuka i Wojciecha Waglewskiego Koledzy (2008 r.).

W 1989 roku razem z Magdą Kunicką zorganizował pierwszą edycję Yach Film Festival, jedynego w Polsce festiwalu teledysków. Paszkiewicz stworzył pierwszą animowaną czołówkę Teleexpresu, a także wspierał Jerzego Owsiaka przy tworzeniu oprawy graficznej festiwali w Jarocinie.

Można podkreślić, że Yach Paszkiewicz odniósł znaczący wpływ na kształtowanie się popkultury w Polsce.


Liliana Piskorska - Pole w którym jestem zakopana

14 grudnia 2017 r. w Studenckiej Galerii "S" przy ul. Mickiewicza 121, rozpocznie się projekt Pole w którym jestem zakopana Liliany Piskorskiej. Zamknięcie nastąpi 18 stycznia 2018 r. i będzie to oficjalne podsumowanie wystawy. Artystka zamknie swój miesięczny eksperyment i jego transformację. Inspiracją do wystawy była twórczość amerykańskiej artystki kubańskiego pochodzenia Anny Mendiety, jej seria działań performatywnych Ślady. Wystawa Liliany Piskorskiej będzie dużą realizacją wielomedialną, która będzie się zmieniać w czasie trwania wystawy.

Więcej informacji o autorce i wystawie na stronie Zakładu Plastyki Intermedialnej.


Wystawa z okazji czterech rocznic

14.12.2018 (czwartek), o godz. 13:00, w Galerii Forum Wydziału Sztuk Pięknych UMK odbędzie się Wystawa z okazji czterech rocznic „i…”. Wystawa opowiada o nierozerwalnym związku życia z twórczością i obejmuje:

- Projekt Galerii Nad Wisłą- jej lokacja i remont – rozpoczęcie 35 lat temu
- Spotkania twórcze w cyklu Sztuka w domu – rozpoczęcie 30 lat temu
- Działalność Fundacji Praktyk Artystycznych „i…” – rozpoczęcie 25 lat temu
- Strefę Kultywacji Artystycznej PLANTA w Biskupicach – ustanowienie 10 lat temu

Czas trwania wystawy: 14.12 – 12.01.2018 r.


Prof. Jadwiga Łukaszewicz nowym Prezesem PKN ICOMOS

Podczas Walnego Zgromadzenia Członków PKN ICOMOS, 5 grudnia 2017 na Zamku Królewskim w Warszawie wybrano nowe władze. Prezesem Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS na kadencję 2017-2020 została wybrana prof. Jadwiga Łukaszewicz, wieloletni pracownik Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

Polski Komitet Narodowy ICOMOS zrzesza ponad 220 wybitnych polskich specjalistów z zakresu ochrony dziedzictwa i konserwacji zabytków. Celem organizacji jest popularyzacja polskich osiągnięć w dziedzinie ochrony zabytków poza granicami kraju oraz przeniesienie na grunt Polski najlepszych doświadczeń zagranicznych

ICOMOS (International Council on Monuments and Sites - Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków) to pozarządowa organizacja o zasięgu międzynarodowym, afiliowana przy UNESCO. Rozpoczęła działalność w 1965 r. w Warszawie. Siedziba sekretariatu międzynarodowego ICOMOS znajduje się w Paryżu. Instytucja zrzesza około 10 800 członków z ponad 110 krajów świata: wybitnych ekspertów w zakresie konserwacji i ochrony dziedzictwa, historyków, historyków sztuki, architektury, urbanistyki, archeologów, biologów, chemików, geografów, antropologów i prawników.

Do głównych zadań ICOMOS należy rozpowszechnianie metod ochrony dziedzictwa kulturowego i konserwacji zabytków, wspieranie nowych badań dotyczących teorii i technologii służących przetrwaniu historycznego dziedzictwa: budowli i zespołów architektonicznych, założeń urbanistycznych i historycznych miast, założeń pałacowo-ogrodowych i rezydencjonalnych oraz miejsc archeologicznych i krajobrazu kulturowego. Ważną formą działalności jest opiniowanie obiektów kandydujących do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego oraz monitorowanie miast, miejsc i obiektów polskich znajdujących się na Liście.

Prof. dr hab. Jadwiga W. Łukaszewicz stopnie doktora (1987 r.) i doktora habilitowanego (2002 r.) uzyskała na Wydziale Sztuk Pięknych w dyscyplinie nauk o sztuce w zakresie konserwacji i restauracji zabytków. Od 2015 roku posiada tytuł profesora. W latach 2000-14 była kierownikiem Zakładu Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych. Zajmuje się przyczynami i mechanizmami korozji zabytków, nowymi materiałami i metodami konserwacji budowli, detali architektonicznych i rzeźb wykonanych z naturalnych i sztucznych kamieni. Badania naukowe realizowała w ramach funduszy KBN, NCN, we współpracy z jednostkami naukowymi w Niemczech, Belgii, Włoszech, Portugalii oraz w ramach europejskich programów Kultura 2000, 6PR UE, 7PR UE, a w programie Horyzont 2020 w projekcie IPERION odpowiada za zagadnienia związane z konserwacją zabytków kamiennych. Wyniki swych badań przedstawiła w ponad 80 artykułach w czasopismach naukowych oraz w prawie 80 referatach na konferencjach naukowych w kraju i zagranicą (m.in. w Bułgarii, Niemczech, Włoszech, Francji, Belgii, Szwecji, Łotwie, USA). Była autorem, współautorem i redaktorem 6 książek. Prowadziła badania konserwatorskie i opracowała programy prac konserwatorskich ok. 100 zabytków kamiennych i architektonicznych, przy takich dziełach jak toruński ratusz, ruiny zamku krzyżackiego w Toruniu, katedry w Kołobrzegu, Koszalinie, elewacje kościoła św. Jerzego w Dzierżoniowie. Prowadziła samodzielnie lub była członkiem zespołów konserwatorskich realizujących prace przy wielu cennych obiektów zabytkowych m.in. kaplicy Najświętszego Sakramentu, ołtarzach w katedrze w Płocku, portalach w katedrze w Gnieźnie, epitafiach w katedrze św. Janów w Toruniu.


Jednorazowe stypendium dziekańskie

Dziekan Wydziału Sztuk Pięknych ogłasza konkurs na jednorazowe stypendium dziekańskie dla młodych naukowców (do 35 roku życia). Wniosek o przyznanie stypendium dziekańskiego i wynikające z wniosku dokumenty należy składać w dziekanacie WSP (ul. Sienkiewicza 30/32, p. 107, pani Beata Suty) w terminie do 15 grudnia 2017 roku. Wszelkie niezbędne informacje oraz wniosek można pobrać  tutaj.


Nagroda dla Tomasza Barczyka

18 listopada 2017 roku w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze odbyło się posiedzenie Jury XIV Międzynarodowego Konkursu Graficznego im. Józefa Gielniaka. Jedną z trzech głównych nagród – Nagrodę Prezydenta Miasta Jelenia Góra przyznano Tomaszowi Barczykowi za pracę wykonaną w technice linorytu i drzeworytu Inside the vehicle. Na wystawie głównej eksponowana będzie również jego druga praca w tej samej technice – Alone in Home. Uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej połączone z wręczeniem nagród odbędzie się 26 stycznia 2018 roku.

Artysta w tym roku zdobył również nagrodę równorzędną na 46. Pomorskiej Grafice Roku w Gdańsku, a także wyróżnienie na VII Międzynarodowym Biennale Ekslibrisu i Małej Formy Graficznej w Boguszowie-Gorcach.


O polsko - francuskich letnich ćwiczeniach terenowych

Na przełomie czerwca i lipca 2017, po raz czwarty (od 2014 roku) odbyły się międzynarodowe, polsko-francuskie ćwiczenia terenowe studentów konserwacji malarstwa i rzeźby polichromowanej w Dobrowie (woj. zachodniopomorskie). Prócz studentów z naszego Wydziału uczestniczą w nich corocznie studentki konserwacji-restauracji dziedzictwa z École de Condé w Paryżu.  czytaj dalej.


Studenci konserwacji malarstwa i rzeźby polichromowanej w Norwegii

W sierpniu 2017 roku, podobnie jak w roku poprzednim, w ramach współpracy podjętej z Institutt for arkeologi, konservering og historie Universitetet i Oslo studenci konserwacji malarstwa i rzeźby polichromowanej uczestniczyli w Summer School Conservation of Theater Sceneries odbywającym się w Halden, w Norwegii. W latach 2016 i 2017 wzięło w nich udział łącznie 8 studentek konserwacji naszego Wydziału, obok studentów z uczelni w Oslo i Technische Hochschule Köln, Restaurierung und Konservierung von Kunst- und Kulturgut.  czytaj dalej.


Kolejny sukces naszego rzeźbiarza, projekt Sebastiana Mikołajczaka zrealizowany przez Irlandzki Bank Centralny!

W czwartek, 30 listopada 2017 r., Irlandzki Bank Centralny wydał kolekcjonerską monetę podczas specjalnej inauguracji w Dublinie. Moneta została zaprojektowana przez Sebastiana Mikołajczaka, którego prace wybrano w drodze konkursu.

Srebrna moneta o wartości 15 € jest poświęcona twórczości Jonathana Swifta - jednego z najpopularniejszych irlandzkich pisarzy, w ten sposób została uczczona 350. rocznica jego urodzin w 1667 roku. Uroczystość odbyła się w katedrze św. Patryka w Dublinie, gdzie pochowano szczątki Swifta, po jego śmierci w 1745 roku.

Informację o emisji można znaleźć na stronie IBC, natomiast tutaj zamieszczamy kilka zdjęć monety.


Szanowni wykładowcy, studenci, pracownicy Wydziału Sztuk Pięknych!

W Wiedniu eksponowana jest obecnie wystawa dzieł Rafaela. Pani Dziekan zainicjowała organizację wyjazdu dającego możliwość zapoznania się z ekspozycją prac jednego z najsłynniejszych artystów włoskiego renesansu. Odwiedziny Rafaela w Wiedniu mogłyby się odbyć w dniach od 5 do 7 stycznia 2017r. Wyjazd jest w fazie organizacyjnej, dlatego proszę o zgłaszanie się chętnych do Piotra Bireckiego na adres japi@umk.pl. Po ustaleniu liczby chętnych nastąpi oszacowanie kosztów wyjazdu (transport, dwa noclegi), prześlemy informację zwrotną o ich wysokości, a po akceptacji zorganizujemy wyjazd do cesarskiego miasta. Oczywiście poza Albertiną będzie czas na zwiedzanie innych obiektów. Zgłoszenia będą przyjmowane do 8 grudnia. Sprawa pilna.

O wystawie:  www.albertina.at/en/raphael.


XVIII Toruński Festiwal Nauki i Sztuki - 20-24 kwietnia 2018 r.

W związku z rozpoczęciem przygotowań do XVIII Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki zachęcamy pracowników Wydziału Sztuk Pięknych do udziału w tej corocznej imprezie. Informujemy, że w tym roku preferowane są zgłoszenia wypełniane i przesyłane poprzez Internet wprost do bazy danych. Formularz dostępny jest na stronie: www.festiwal.torun.pl/zgloszenie/. Dla osób, które wolą zgłosić imprezę drogą tradycyjną załączamy formularz.

Tematem wiodącym XVIII edycji festiwalu jest CZAS I PRZESTRZEŃ.

Zgłoszenia należy przesyłać do dnia 5 grudnia na adres koordynatora wydziałowego dr Dominiki Łowkajtis: djast@umk.pl.


Podwójny Jubileusz na Wydziale Sztuk Pięknych

W piątek (17.11.2017) obchodziliśmy Jubileusz 80. urodzin prof. Józefa Poklewskiego oraz 90. urodzin prof. Zygmunta Kruszelnickiego. Uroczyste spotkanie odbyło się w Bibliotece Wydziałowej. Szanowni Jubilaci przyjęli życzenia od Kolegium dziekańskiego z P. dziekan prof. Elżbietą Basiul na czele. Wydarzenie uświetnili liczni goście - przyjaciele i współpracownicy Profesorów. Spotkaniu towarzyszyła życzliwa atmosfera przepełniona wspomnieniami i anegdotami.  czytaj dalej.


Sukcesy studentów projektowania graficznego

Miło nam poinformować o sukcesach Jakuba Sobczaka i Pawła Gojowego, studentów grafiki na specjalności - projektowanie graficzne, prowadzonej w Zakładzie Projektowania Graficznego, Graficy zostali laureatami prestiżowego, Międzynarodowego Festiwalu Plakatu Studenckiego „SkopjePoster” w Macedonii. Hasłem Jubileuszowej edycji SkopjePoster była "wirtualna rzeczywistość". Na konkurs napłynęło kilka tysięcy zgłoszeń z 68 krajów świata. Jury, w składzie: Reza Abedini (Iran - przewodniczący Jury), Lex Drewinski (Polska), Lech Majewski (Polska), Sven Soric i Hrvoje Spudic (“This Town Needs Posters” - Chorwacja) i Laze Tripkov (Macedonia), po czterech etapach selekcji najlepszych projektów zdecydowało o przyznaniu Nagrody Głównej ex aequo Jakubowi Sobczakowi (studentowi III roku w pracowni projektowania graficznego prowadzonej przez dr hab Joannę Frydrychowicz-Janiak oraz dr hab. Nikodema Pręgowskiego) oraz Darii Grekovej (Rosja). Paweł Gojowy (student IV roku w tej samej pracowni) znalazł się w gronie sześciorga laureatów wyróżnień specjalnych. Dodatkowo w finale, wśród plakatów pokazanych na wystawie głównej konkursu, znalazła się praca kolejnej naszej studentki: Aleksandry Szymańskiej - studentki IV roku grafiki na specjalności projektowanie graficzne w pracowni projektowania graficznego prowadzonej przez prof. Witolda Michorzewskiego oraz dr Piotra Florianowicza).

Więcej informacji:  skopjeposter.com/winners-10-skpf.

W ostatnich dniach dotarła do nas także wiadomość o kwalifikacji studentów - Karoliny Berdych i Pawła Gojowego na 3. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Lublinie. Na konkurs napłynęło prawie 4000 plakatów z całego świata, z których na wystawie głównej zobaczymy nieco ponad 200 projektów. Toruń na Biennale, obok studentów, będą reprezentować także wykładowcy z Zakładu Projektowania Graficznego - profesor Witold Michorzewski oraz dr hab. Nikodem Pręgowski. Otwarcie 3. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Lublinie planowane jest na 1. grudnia 2017 w Centrum Spotkania Kultury w Lublinie. Podczas ceremonii, obok nagród regulaminowych, tradycyjnie zostanie wręczona nagroda Dziekana Wydziału Sztuk Pięknych UMK.


Sławomir Grabowy – Grafika/Rysunek raz jeszcze

Do 15 grudnia w Galerii Zakładu Grafiki można oglądać prace znakomitego gdańskiego grafika Sławomira Grabowego. Artysta oprócz tradycyjnych technik graficznych wypracował własny sposób „operowania dłutem”. Warto zobaczyć!.

Wernisaż wystawy, uświetniony obecnością autora, odbył się 16 listopada 2017 r. Zapraszamy do obejrzenia  zdjęć.


Wizyta delegacji z Chin w pracowniach konserwatorskich naszego Wydziału

W dniach 14-15 listopada 2017 r. nasz Wydział odwiedziła grupa pięciorga przedstawicieli z największego na świecie Narodowego Muzeum Chin w Pekinie. Zespół pod kierownictwem profesora Pan Lu, dyrektora działu konserwacji tego muzeum, zwiedził pracownie konserwatorskie Wydziału zbierając doświadczenia w celu otwarcia, w niedalekiej przyszłości, pierwszej w Chinach pracowni poświęconej konserwacji malarstwa olejnego na płótnie. W trakcie wizyty w poszczególnych Zakładach i podczas prezentacji konserwowanych obiektów, pojawiły się liczne pytania i specjalistyczne dyskusje. Goście na spotkaniu podsumowującym z kolegium dziekańskim podkreślili profesjonalizm i znaną w Azji tradycję toruńskiej szkoły konserwacji oraz wyrazili chęć skorzystania z jej osiągnięć i dalszej owocnej współpracy.


Wystawa AD ASTRA z Białoruskiej ASP w ZPAP w Toruniu

Zapraszamy 23 listopada 2017 r., godz. 17.00, do Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków w Toruniu (ul. Św. Ducha 8), na wernisaż wystawy ośmiu profesorów i pracowników dydaktycznych z Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk Pięknych w Mińsku. plakat

Prezentacja prac jest wynikiem międzynarodowej wymiany wystaw, w której uczestniczą profesorowie i młodsi pracownicy Zakładu Rysunku na Wydziale Sztuk Pięknych UMK.


Konferencja z cyklu Zabytki toruńskie młodszego pokolenia

Oddział Toruński Stowarzyszenia Historyków Sztuki zaprasza na kolejną konferencję z cyklu Zabytki toruńskie młodszego pokolenia: Toruńska Architektura Sakralna po 1945 roku. Spotkanie rozpocznie się 25 listopada 2017 r. (sobota), o godz. 10.00, w Bibliotece Diecezjalnej, Pl. ks. Frelichowskiego 1. plakat, program konferencji


Koło Naukowe Historyków Sztuki Średniowiecza po raz czwarty w finale konkursu StRuNa

W tegorocznej edycji konkursu Studenckiego Ruchu Naukowego StRuNa, organizowanego przez Fundację Fundusz Pomocy Studentom pod patronatem wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, Koło Naukowe Historyków Sztuki Średniowiecza rywalizowało z innymi organizacjami studenckimi w dwóch kategoriach: Projekt Roku oraz Koło Naukowe Roku. W pierwszej kategorii Koło znalazło się w finałowej trzydziestce (jako jedna z dwóch zakwalifikowanych do finału organizacji z UMK) i prezentowało projekt W cieniu katedr domeny Kapetyngów - Reims, Laon i Soissons w średniowieczu przed jury konkursu 18 listopada, w trakcie 1. Interdyscyplinarnego Kongresu Akademickiego Ruchu Naukowego IKONA2017. W kategorii Koło Naukowe Roku 2017 nasi studenci zdobyli II nagrodę.

Jest to już czwarte wyróżnienie Koła Naukowego Historyków Sztuki Średniowiecza w konkursie StRuNa (do wcześniejszych sukcesów należą: wyróżnienie w kategorii Koło Naukowe Roku 2013, główna nagroda w kategorii Koło Naukowe Roku 2014 oraz wyróżnienie w kategorii Wyprawa Roku 2016). Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 19 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie.

Organizację reprezentowali członkowie Zarządu Koła: Wiktor Binnebesel, Katarzyna Sinoracka oraz Olga Słoma.


XI Festiwal Performance "Koło Czasu"

Festiwal Performance Koło Czasu jest jedyną cykliczną imprezą artystyczną w Toruniu, która w całości poświęcona jest działaniom o charakterze performatywnym i wideo performance. Jest to festiwal cykliczny, organizowany od 2007 roku, będący przede wszystkim spotkaniem młodych twórców – absolwentów i studentów polskich uczelni artystycznych. Zapraszani są także artyści uznani w tej dyscyplinie sztuki, aby młodzi mieli szansę na konfrontację w swoich własnych poszukiwaniach, także studenci z Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

Założycielem festiwalu Koło Czasu jest Marian Stępak, profesor na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Idea tej imprezy powstała przy bliskiej współpracy Przemysława Obarskiego, ówczesnego asystenta w Zakładzie Plastyki Intermedialnej. Od 2010 roku Festiwal Performance odbywa się gościnnie w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu, które użycza na ten cel swoje przestrzenie. Część działań przeprowadzonych jest w przestrzeni otwartej, na przykład w przyległym do CSW Bulwarze Sztuki lub w tkance miasta – zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami zaproszonych artystów i kuratorów. Od tego czasu impreza koordynowana jest przy udziale pracowników merytorycznych CSW, ostatnio przy ścisłej współpracy kuratorskiej z Mateuszem Kozieradzkim i Renatą Sargalską.

Sztuka performance jest mało popularna w Toruniu i regionie, więc warto propagować twórczość artystów z tej dyscypliny, tym bardziej, że jest dyscyplina bardzo energicznie rozwijająca się i to wielowątkowo wśród młodych twórców. Jednym z wątków polega na celowym włączaniu odbiorców do interakcji. To niezwykle ważne w sytuacji, kiedy ciągle jest duża bariera pomiędzy artystą i odbiorcą w odniesieniu do aktualnych propozycji artystycznych, przede wszystkim takich, które są działaniami plastycznymi. Interakcje z publicznością mogą nastąpić w każdej sytuacji, bowiem performance to sztuka, która nie lubi zbyt dopracowanych scenariuszy. Do Torunia przyjeżdżają artyści z całej Polski, wśród nich są też artyści związani ze środowiskiem toruńskim, absolwenci i studenci UMK. Od 2012 roku Koło Czasu jest festiwalem o charakterze międzynarodowym. W tegorocznej, jedenastej edycji, weźmie udział ponad dwudziestu twórców performance z Polski, Ukrainy, Irlandii, Szkocji i Czech. Festiwalowi będą towarzyszyć dwie wystawy towarzyszące – w Galerii ZPAP Nurt ekspozycja autorstwa ukraińskiego artysty Wolodymyra Topiy’a, natomiast w galerii Nad Wisłą poplenerowa wystawa grupy studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Plener odbył się we wrześniu 2017 roku we Lwowie.

XI Festiwal Performance „Koło Czasu”, CSW, Toruń, 24 – 26 listopada 2017 r.

24.11.2017 w godz. 16.00 – 20.00
25.11.2017 w godz. 13.00 – 20.00
26.11.2017 w godz. 12.00 – 16.00

24.11.2017, godz. 15.00 – otwarcie wystawy towarzyszącej, Galeria ZPAP Nurt, ul. Ducha Św. 8, Volodymyr Topiy – Gloria Finis

25.11.2017, godz. 11.00 – otwarcie wystawy towarzyszącej, galeria |Nad Wisłą, ul. Przybyszewskiego 6, poplenerowa wystawa prac studentów Tożsamość / Interwencja, Lwów 2017.


Wystawa poplenerowa interdyscyplinarnego pleneru studentów WSzP UMK Tożsamość / Interwencja, Lwów 2017

W dniach 14 – 19 września 2017 roku odbył się we Lwowie interdyscyplinarny plener studentów. Wzięli w nim udział studenci z dwóch kierunków z Wydziału Sztuk Pięknych UMK – Sztuka Mediów i Edukacja Wizualna oraz Edukacja Artystyczna. Każdy z uczestników miał odnieść się do jednego z dwóch problemów – tożsamość lub interwencja, traktując swoje rozwiązania plastyczne w sposób dowolny pod względem formalnym. Studenci wykonali na miejscu kilka działań o charakterze performatywnym i obiektowo – instalacyjnych interwencji artystycznych w tkance miasta. Były też osoby, które zapoczątkowały we Lwowie swoje prace, kontynuowane następnie w swoich miejscach zamieszkania. Wystawa poplenerowa w galerii Nad Wisłą będzie pokazem dokumentacji z działań we Lwowie i obiektów powstałych po wyjeździe z tego miasta.

Podczas pobytu we Lwowie studenci odbyli również dwie wizyty w Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki, zwiedzając tam pracownie na Wydziałach Malarstwa, Grafiki i Rzeźby oraz czynne w tym czasie wystawy galerii akademickiej. W programie pleneru było również zwiedzanie najważniejszych zabytków miasta, Lwowskiej Galerii Sztuki, Muzeum Narodowego, Pałacu Potockich i Cmentarza Łyczakowskiego.

Uczestnicy pleneru: Mateusz Bautembach; Magda Górska; Kasper Hein; Szymon Jankowski; Alicja Kochanowicz; Sylwia Simson; Alina Śmietana.

Opiekun pleneru – prof. Marian Stępak.

Wernisaż odbędzie się 25 listopada 2017 r. o godz. 11.00 w Galerii Nad Wisłą przy ul. Przybyszewskiego 6. Wystawa potrwa do 15 grudnia.


Wystawa pracowników i doktorantów Zakładu Rysunku WSP w Brześciu na Białorusi

W dniach 01 - 17.12.2017 r. w Galerii Brzeskiego Obwodowego Centrum Społeczno-Kulturalnego będzie można zobaczyć drugą odsłonę prezentacji pracowników Zakładu Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Tym razem wystawa została poszerzona o udział kilku doktorantów Studiów Doktoranckich w zakresie sztuk pięknych z naszego Wydziału. Relacja fotograficzna z tej wystawy wkrótce.  plakat


Uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy w Zakładzie Grafiki

W ramach projektu promocji w Zakładzie Grafiki naszego Wydziału, 07.11.2017 r. odbyły się pokazy grafiki warsztatowej dla uczniów klas maturalnych Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy.  czytaj dalej


Foto-relacja w wystawy Bartka Frączka w Galerii Forum

W Galerii Forum można oglądać wystawę malarstwa. Autorem obrazów jest Bartek Frączek, pracownik Wydziału Sztuki AJD w Częstochowie na stanowisku adiunkta. Od roku 2016 pełni funkcję dyrektora Instytutu Sztuk Pięknych.

Więcej o autorze i recenzję Anny Wysockiej przeczytaj na stronie Galerii Forum, natomiast tutaj można obejrzeć kilka zdjęć z wernisażu.


Warsztaty z podstaw Unity3D

W imieniu zespołu Laboratorium Cyfrowego Humanistyki Uniwersytetu Warszawskiego serdecznie zapraszamy na warsztat z podstaw Unity3D.  zaproszenie

Chociaż silnik Unity3D kojarzy się przede wszystkim z tworzeniem gier wideo, to na warsztatach przyjrzymy się możliwościom jego wykorzystania do tworzenia obiektów multimedialnych (np. wizualizacji, animacji). W związku z tym na zajęcia szczególnie (ale nie tylko!) zapraszamy osoby, które pracują z modelami 3D obiektów zabytkowych, realizując projekty związane z archeologią, historią, historią sztuki lub konserwacją.

Zajęcia odbędą się 9 grudnia 2017 roku (sobota) w godzinach 10.00-18.00 w siedzibie LaCH UW. Wszystkie potrzebne informacje dotyczące programu zajęć, płatności oraz rekrutacji znaleźć można pod adresem: lach.edu.pl/blog/warsztaty/podstawy-unity3d/.


Wystawa prac Sławomira Grabowego w Galerii Zakładu Grafiki

Zakład Grafiki serdecznie zaprasza - 16 listopada 2017r. /czwartek/, o godz. 12.00, do Galerii Zakładu Grafiki na wernisaż wystawy Grafika i Rysunek Sławomira Grabowego.  czytaj dalej


Zaproszenie do udziału w konferencji

Prosimy o zapoznanie się z załączonym zaproszeniem do uczestnictwa w międzynarodowej konferencji Literatura a rzeźba, organizowanej w ramach międzyuczelnianego projektu badawczego Literatura – Konteksty. Konferencja odbędzie się w dniach 14–15 kwietnia 2018 roku w Warszawie.  karta zgłoszeniowa


Wystawa indywidualna Ewy Bińczyk w Galerii CJNJ w Warszawie

Zapraszamy 13 listopada 2017 roku o godz. 19. do Centrum Informacji im. Jana Nowaka Jeziorańskiego w Warszawie, gdzie odbędzie się wernisaż wystawy GRAFIKA Ewy Bińczyk.  plakat

Fragment recenzji z katalogu Ewa Bińczyk GRAFIKA / RYSUNEK / MALARSTWO, Toruń 2012 r.:

„Ewa Bińczyk tworzy swoje grafiki w technikach metalowych, w których wypowiada się cyklami, między innymi Idole i Gry. Poetyka tych grafik polega na wrażliwym i symbolicznym opisie świata. Kreska, plama, linia - wrażliwa i delikatna, ciężka, ekspresyjna – to elementy za pomocą których wyraża swój stosunek do otaczającej ją rzeczywistości postrzeganej i odczuwanej. W swoich pracach tworzy fantastyczne postacie nadając im przeróżne formy, ubierając i dekorując w najrozmaitsze przedmioty. Futro, sierść, rozwiane włosy, fantastyczne zwierzęta, ogień, deszcz, krew, to elementy, które określają każdą z tych figur, nadając im znaczenie tajemniczości, magii i dostojeństwa. Są to symbole, które zamieszkują naszą podświadomość na prawach archetypów i na które możemy natrafić zawsze i wszędzie, w każdej epoce dziejów”.

Prof. Bogumiła Pręgowska

Ewa Bińczyk urodziła się w 1977 roku w Szczecinku. Jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – specjalność grafika warsztatowa w pracowni prof. Bogumiły Pręgowskiej. Doktorat z zakresu sztuk plastycznych na UMK - w 2014 roku. Pracuje w Zakładzie Kształcenia Artystycznego Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu, gdzie prowadzi zajęcia z anatomii plastycznej i rysunku. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą (Belgia, Chiny, Czechy, Holandia, Niemcy, Słowacja, Szkocja).


Propozycja pracy dla konserwatora dzieł sztuki

Pracownia Konserwacji i Rewaloryzacji Obiektów Zabytkowych Renova ogłasza nabór na stanowisko konserwatora dzieł sztuki.

Szczegóły w załączonej ofercie: pobierz


Wystawa rysunków studentów KiR w Operze Nova w Bydgoszczy

4 listopada 2017 roku w Operze Nova w Bydgoszczy zostały zaprezentowane prace rysunkowe studentów Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki z Wydziału Sztuk Pięknych, które powstały pod kierunkiem dr Ewy Bińczyk i prof. Michała Trägera z Zakładu Kształcenia Artystycznego. Wystawa zatytułowana Anatomia człowieka, towarzyszyła dyplomatorium Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum i była zapowiedzią kolejnej, większej wystawy, która odbędzie się w grudniu 2017 roku w Bydgoszczy.

Kilka zdjęć z wystawy: obejrzyj


ARKADIA. Ogród i kolekcja księżnej Heleny Radziwiłłowej

8 listopada 2017 r. o godz. 16.00, zapraszamy na popularno-naukowy wykład organizowany przez Wydział Sztuk Pięknych dla szkół i osób zainteresowanych, który odbędzie się na Wydziale Teologii w Aula Magna, I piętro. Wykład poprowadzi mgr Małgorzata Wawrzak.  plakat

Zapraszamy do zapoznania się z zapowiedzią wykładu.


Nagroda w konkursie na najlepsze monografie naukowe

Dr hab. Piotr Birecki otrzymał pierwszą nagrodę Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Rzeczypospolitej w konkursie na najlepsze monografie naukowe na temat Reformacji i jej spuścizny. Konkurs ten ogłoszono w 2015 roku w związku z 500. rocznicą wystąpienia ks. dr Marcina Lutra. Jury, pod przewodnictwem bp. Jerzego Samca, w którego skład powołano naukowców m.in. z Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej i Uniwersytetu Wrocławskiego doceniło monografię Ewangelickie budownictwo kościelne w Prusach Zachodnich. Relacje między państwem a Kościołem ewangelicko-unijnym. Książka ukazała się w Wydawnictwie UMK. Laureat otrzymał stosowny dyplom uznania oraz nagrodę pieniężną w dniu 26 października 2017 r. roku w Warszawie, w siedzibie biskupa Kościoła.


Nominacje profesorskie dla dwojga pedagogów Wydziału Sztuk Pięknych

Prof. Justyna Olszewska–Świetlik oraz prof. Marian Stępak 26 października 2017 r., otrzymali z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy nominacje profesorskie. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Zapraszamy do obejrzenia  zdjęć.

Biogramy nominowanych zostały umieszczone na  stronie głównej UMK.


Komunikat Wydziałowej Komisji Wydawniczej

Komisja Wydawnicza przyjmuje propozycje publikacji, które będą realizowane w ramach limitu Wydziału w Wydawnictwie Naukowym UMK w roku 2018. Zgłoszenia na  formularzach prosimy przesyłać do sekretarza komisji na adres:  teresa.lekawa-wyslouch@umk.pl do dnia 15 listopada 2017 r.


Wystawa pracowników Zakładu Malarstwa w Serbii

27 października 2017 r. w Galerii "Bałkańskie Mosty" oraz w Muzeum Narodowym w Kragujevac w Serbii, otwarta została wystawa zorganizowana w ramach projektu PENTAPOLIS, który zrzesza pięciu artystów pracujących w Zakładzie Malarstwa WSP UMK w Toruniu: Anna Wysocka-Bogacka, Anna Wójcicka, Justyna Grzebieniowska, Iwona Szpak-Pawłowska, Piotr Zaporowicz.  plakat


Wystawa wykładowców Zakładu Rysunku w Mińsku

W sali wystawowej Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk Pięknych otwarto w czwartek wystawę IN TERRA, na której są prezentowane prace pedagogów Zakładu Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych. Więcej informacji na stronach  dzieje.pl oraz  www.facebook.com/instytutpolski.wminsku/


Konferencja Formiści - Bunt/Zdrój – Jung Idysz. W stulecie polskiej awangardy. 7-9 listopada 2017 r.

W imieniu organizatorów zapraszamy, w dniach 7-9 listopada 2017 r., na VII Konferencję Sztuki Nowoczesnej w Toruniu, zatytułowaną Formiści – Bunt/Zdrój – Jung Idysz. W stulecie polskiej awangardy. Miejsce obrad: Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu" w Toruniu.  plakat,  program konferencji


Nagrody i wyróżnienia dla toruńskich Grafików na 46. edycji Pomorskiej Grafiki Roku.

20 października 2017 r., o godz. 17:00, w siedzibie Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w Galerii Punkt wręczono nagrody laureatom 46. Pomorskiej Grafiki Roku. Jury konkursu w składzie: prof. Agnieszka Cieślińska-Kawecka (ASP Warszawa), prof. Witold Warzywoda (ASP Łódź) oraz Sławomir Grabowy, laureat poprzednich edycji konkursu, zdecydowało że Nagrodę Główną - Pomorska Grafika Roku za rok 2016 otrzyma Daria Murawska - ubiegłoroczna absolwentka Kierunku Grafika specjalność Grafika Warsztatowa /Pracownia Wklęsłodruku/.  czytaj dalej


Obrona rozprawy doktorskiej

7 listopada 2017 r. o godz. 9.00 na posiedzeniu Komisji Doktorskiej w Sali Tymona Niesiołowskiego w budynku Wydziału Sztuk Pięknych przy ul. Sienkiewicza 30/32 w Toruniu, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Jarosława Wowaka.  zawiadomienie


Kategoria A+ - doceniono osiągnięcia Wydziału Sztuk Pięknych

MNiSW opublikowało wyniki parametryzacji za lata 2013-2017. Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika uzyskał kategorię A+, jako jeden z dwóch wydziałów na UMK ale jedyna jednostka w Grupie Wspólnej Oceny TA1PK.

Serdecznie gratulujemy wszystkim pracownikom, których jakość osiągnięć naukowych i artystycznych świadczy o najwyższym poziomie prowadzonych na Wydziale badań i twórczości.

Dziękujemy koordynatorom ankiet za wysiłek systematycznego sprawozdawania osiągnięć, oraz pracownikom administracyjnym za skuteczną interpretację ministerialnych przepisów i sprawozdanie działalności Wydziału w sposób najlepiej odpowiadający kryteriom MNiSW. Kategoria A+ jest efektem wspólnego wysiłku wszystkich pracowników podjętego na rzecz Wydziału.

Władze Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu

Więcej informacji:  Wyniki kompleksowej oceny jakości,  Wykaz kategorii naukowych jednostek naukowych,  Wykaz jednostek zaliczonych do Grupy Wspólnej Oceny TA1PK


Gniazdo / Nest - fotorelacja z wystawy pracowników Zakładu Plastyki Inermedialnej w Wiedniu

26 września 2017 r. o godz. 18.30 w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu odbył się wernisaż wystawy Gniazdo / Nest - Polska sztuka współczesna wobec "Granic", w której wzięli udział artyści z Zakładu Plastyki Intermedialnej WSzP UMK oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji na stronie Zakładu Plastyki Intermedialnej:  przejdź.


Przedłużono rekrutację uzupełniającą na studia w ramach projektu ERASMUS+

Do końca października został przedłużony nabór na Erasmusa-a. Listę wolnych miejsc można znaleźć  tutaj.

Dokumenty proszę składać u wydziałowego pełnomocnika ds mobilności Dr Franciszka Skibińskiego, pokój 324 (Sienkiewicza 30/32). Dyżury: poniedziałek 17.30-18.00, wtorek 10.00-11.00

Więcej informacji na stronie  www.umk.pl/wspolpraca/erasmus_plus/studenci-studia/rekrutacja/.


I nagroda za poster naukowy oraz publikacja artykułu w czasopiśmie z listy A.

Prezentacja dr Dominiki Łowkajtis zajęła I miejsce w konkursie na najlepszy poster, pt. Wyobraźnia twórcza uczniów w wieku 7 – 18 lat zaprezentowany na XXVI Ogólnopolskiej Konferencji Psychologii Rozwojowej z tematem przewodnim Potencjał rozwojowy w biegu życia: w kierunku samorealizacji, zorganizowanej przez Instytut Psychologii Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Polskie Stowarzyszenie Psychologii Rozwoju Człowieka, która odbyła się 1-3 czerwca 2017 roku na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. zobacz nagrodzony poster

Komisja w składzie: prof. UZ dr hab. Ludwika Wojciechowska (przewodnicząca), dr hab. Dorota Czyżowska, prof. UWM dr hab. Beata Krzywosz-Rynkiewicz oceniała tematykę posteru, adekwatność stosowanych metod statystycznych, sposób prezentacji wyników oraz graficzne opracowanie plakatu.

W uzasadnieniu przyznania nagrody dr Dominice Łowkajtis wskazano na podjęcie ciekawego tematu w perspektywie rozwojowej, wartościowe połączenie metod jakościowych i ilościowych; ogromną grupę badanych – 1522 osoby oraz interesującą i estetyczną formę przekazu.

Artykuł autorstwa dr Dominiki Jastrzębskiej i prof. Wiesławy Limont Not Only Jumps, Slumps, but also Mini Plateau. Creative Potential Assessed by the Test for Creative Thinking-Drawing Production. A Cross-Sectional Study of Polish Students Aged from 7 to 18 został opublikowany w czasopiśmie Creativity Research Journal (volume 29, 2017 – Issue 3).


Międzynarodowa Konferencja Świat z perspektywy sztuki, sztuka w perspektywie świata. Wyzwania współczesnej edukacji artystycznej.

W dniach 19-20 października 2017 r., w Muzeum Okręgowym i CSW "Znaki Czasu" w Toruniu, odbędzie się konferencja zorganizowana przez Zakład Edukacji Artystycznej Wydziału Sztuk Pięknych: Świat z perspektywy sztuki, sztuka w perspektywie świata. Wyzwania współczesnej edukacji artystycznej. plakat

Celem konferencji jest zaktywizowanie i zintegrowanie środowiska osób zajmujących się edukacją artystyczną oraz umożliwienie wymiany poglądów, idei, koncepcji związanych z szeroko rozumianą edukacją artystyczną. Organizatorzy kierują ją do teoretyków, artystów, edukatorów, nauczycieli, zajmujących się problemami edukacji artystycznej w sposób formalny i nieformalny, we wszystkich rodzajach szkół i instytucjach pozaszkolnych, pracujących z różnymi grupami wiekowymi.

Prosimy o zapoznanie się z programem szczegółowym konferencji.

Opiekę naukową spotkania sprawuje dr hab. Marcin Jaworski przy współpracy z dr Bernadetą Didkowską i mgr Joanną Cieślikowską.

Współorganizatorzy konferencji: Pomorskie Towarzystwo Muzyczne w Toruniu, Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu, Galeria i Ośridek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, Stowarzyszenie Przyjaciół Wydziału Sztuk Pięknych UMK, Zespół Szkół Muzycznych w Toruniu.


Kolejne sukcesy w Zakładzie Grafiki

Gratulacje dla naszych koleżanek: dr hab. Agaty Dworzak-Subocz i dr hab. Izabelli Retkowskiej, które znalazły się wśród 45 artystów z całego świata na 12 edycji International Digital Miniprint Exhibition Ottawa.


Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju 2017

Miło nam poinformować, że Wydział Sztuk Pięknych uzyskał Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju 2017. Nagroda w kategorii uczelnie wyższe przyznana została m.in. za koncepcję Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego.

Inicjatorem nagrody jest Centrum Inteligentnego Rozwoju. Partnerem medialnym wyróżnienia jest sekcja Rzecz o Innowacjach. Partnerem merytorycznym nagrody jest Śląskie Centrum Etyki Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju działające przy Politechnice Śląskiej.

Nagrody zostaną wręczone podczas II Forum Inteligentnego Rozwoju (irforum.pl), które odbędzie się 23-24 października w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce k. Rzeszowa (G2A Arena).

II Forum Inteligentnego Rozwoju zaplanowane zostało jako innowacyjna płaszczyzną styku trzech kluczowych filarów polskiej perspektywy inteligentnych specjalizacji: biznesu, samorządu i nauki. Wydarzenie skupia liderów rozwoju i inwestycji, którzy nadają kierunek polskiej innowacyjnej gospodarce. W ramach II Forum Inteligentnego Rozwoju odbędzie się ponad 20 konferencji. Eksperci debatować będą o problemach, wyzwaniach i perspektywach dla polskiego biznesu, samorządu i szkolnictwa wyższego. Celem II Forum Inteligentnego Rozwoju jest wypracowanie wspólnych wniosków, platformy współpracy i synergii między trzema gałęziami, na których opiera się polska innowacyjna gospodarka.


Kolekcja - wystawa rzeźby Alicji Majewskiej

13 października 2017 r. w Galerii CKiS Wieża Ciśnień w Koninie, o godz. 18.00, odbędzie się wernisaż wystawy rzeźby Alicji Majewskiej, prodziekana Wydziału Sztuk Pięknych. plakat

Przytaczamy fragment recenzji Rafała Boettner-Łubowskiego Alicja Majewska: Dyskretny symbolizm rzeźby:

(...)o szczególnej wartości rzeźbiarskiej twórczości Alicji Majewskiej decyduje fakt, że w jej sztuce to, co osobiste przeobraża się w to, co uniwersalne i symboliczne zarazem. Owa dogłębna i wewnętrznie spójna integracja pierwiastków osobistych i uniwersalnych powoduje, że sztuka ta staje się czymś znacznie więcej, niż tylko subiektywnym wyznaniem autorki. W przypadku praktyki twórczej toruńskiej rzeźbiarki osobista geneza jej poszukiwań kreuje wiarygodną autentyczność powstających dzieł, natomiast emanujący z nich wieloznaczny symbolizm otwiera przed odbiorcami przestrzenie, które mogą być również obszarem ich własnych emocji i przeżyć. Na podobnej zasadzie w twórczości Alicji Majewskiej spójnie stapiają się w jedno inne, wydawałoby się antytetyczne jakości, takie jak: intuicja i pierwiastki intelektualnej kalkulacji, czy też zakorzenienie w tym, co współczesne i codzienne oraz adekwatne symulowanie "archeologicznych" czy "muzealnych" strategii ekspozycji artefaktów rzeźbiarskich.

Więcej informacji o wystawie można znaleźć na stronie www.ckis.konin.pl/wystawa-alicja-majewska-kolekcja/.


RELACJE 2

Wystawy z cyklu RELACJE odbywają się po zakończeniu dydaktyki po semestrach – zimowym i letnim w każdym roku akademickim. Podstawowym założeniem RELACJI jest, aby wykładowcy z Zakładu Plastyki Intermedialnej UMK zaproponowali wyróżniających się studentów do kolejnego z pokazów. Według idei kuratora cyklu udział w poszczególnych jego częściach jest dobrowolny. RELACJE są promocją wyróżniających się studentów i możliwością dla nich prezentacji swoich prac razem ze swoimi pedagogami. Pozytywnie budowane RELACJE na płaszczyźnie Student - Pedagog niewątpliwie sprzyjają rozwijaniu się aktywnych postaw twórczych, ale również wpływają na dydaktykę. Wykładowcy, jako kreatorzy sztuki współczesnej, zarazem odpowiedzialni za artystyczne kształtowanie młodych ludzi mają do spełnienia ważne role, jedną z nich jest wprowadzanie młodych adeptów sztuki w samodzielny obszar twórczości. Motywem przewodnim drugiej odsłony RELACJI są teoretyczne rozważania na temat sztuki autorstwa prof. Jana Berdyszaka - wybitnego artysty, pedagoga i przyjaciela Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Prof. Jan Berdyszak niestrudzenie promował swoich wyróżniających się studentów na różnego rodzaju festiwalach, przeglądach twórczości, w galeriach i w innych miejscach sztuki.

Do drugiej edycji RELACJI zgłosiło się czterech dydaktyków, którzy zaproponowali sześcioro studentów ze specjalności multimedia i fotografia na kierunku Sztuka Mediów i Edukacja Wizualna i ze specjalności intermedia i multimedia na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Wyjątkiem są - zaproponowana przez dr hab. Witolda Jurkiewicza studentka I roku Sztuki Mediów, będąca przed wyborem specjalności oraz Jakub Wawrzak, doktorant Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

Miejsce wystawy – Galeria ZPAP Nurt, Toruń, ul. Ducha Świętego 8.

Wernisaż – 13.10.2017, godz. 18:00, wystawa czynna do 22 października 2017 r.

Uczestnicy wystawy:

Dr hab. Anna Kola / Joanna Osińska / Jakub Wawrzak;
dr hab. Witold Jurkiewicz / Martyna Wenda;
dr Tomasz Wlaźlak / Olga Grybowicz;
prof. Marian Stępak / Magda Górska / Kasper Hein.

Kurator wystawy – prof. Marian Stępak


Człowiek pogryzł psa - wystawa indywidualna dr hab. Marka Zajko z Zakładu Grafiki

Zapraszamy na wernisaż 12. 10. 2017 r. o godz. 18.00, do Galerii Akcent, Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu (ul. Wybickiego 38/40). plakat i folder

Marek Zajko urodził się 28.10.1972 r. w Białymstoku. W latach 1993 - 1998 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom z grafiki w 1998 roku w Pracowni Wklęsłodruku Prof. Mirosława Piotrowskiego. Od 1998 roku pracownik Zakładu Grafiki / Pracowni Wklęsłodruku, początkowo na stanowisku asystenta, od 2017 r. profesora nadzwyczajnego. Od 2015 r. pełni funkcję kierownika Zakładu Grafiki.

Twórczość w zakresie grafiki warsztatowej /wklęsłodruk/ i rysunku Prezentował prace na 36 wystawach indywidualnych. Brał udział w ponad 90 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Laureat nagród i wyróżnień w konkursach graficznych.

Więcej informacji o autorze:
marek_zajko.republika.pl,  www.grafika.umk.pl,  icondata.triennial.cracow.pl.


Zakład Grafiki gratuluje

Gratulacje dla Jakuba Wawrzaka - naszego nowego wykładowcy w Pracowni Grafiki Multimedialnej - za zdobycie 10 wyróżnień w konkursie International Photography Awards 2017, IPA Headquarters, USA.

Jakub Wawrzak urodził się w 1989 roku w Toruniu. W roku 2011 ukończył studia licencjackie na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, kierunek Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, specjalność Intermedia. Pracę artystyczną zrealizował pod kierunkiem dr Doroty Chilińskiej. W roku 2013 uzyskał, z wyróżnieniem, dyplom magistra sztuki, za pracę wykonaną w pracowni prof. Witolda Chmielewskiego.

Obecnie jest uczestnikiem Studiów doktoranckich w zakresie sztuk pięknych. Jego działalność artystyczna związana jest głównie z filmem, fotografią, animacją, realizacjami interdyscyplinarnymi oraz grafiką użytkową.

Od 2017 roku pracuje na stanowisku asystenta w Zakładzie Grafiki WSZP UMK w Toruniu, Pracownia Grafiki Multimedialnej.

Wyróżnione prace: 1, 2, 3, 4, 5.


Wystawa indywidualna laureatki Nagrody im. prof. Edmunda Piotrowicza

Zakład Grafiki gorąco zaprasza 13 października 2017 r., godz. 19.00, do Galerii Dom Muz w Toruniu, ul. Podmurna 1, na wernisaż wystawy Eweliny Kołakowskiej - Ciało/chaos pragnień i gniewów. plakat Autorka prac jest laureatką Nagrody dydaktycznej Zakładu Grafiki im. prof. Edmunda Piotrowicza za wyjątkowe osiągnięcia artystyczne w roku akademickim 2016/ 2017. Nagroda została oficjalnie wręczona w czerwcu 2017 r. podczas otwarcia wystawy końcoworocznej – Wizytówka w Galerii Dworzec Zachodni w Toruniu, Akademickie Centrum Kultury „Od Nowa”.

Ewelina Kołakowska jest aktualnie studentką V roku Kierunku Grafika, specjalności Grafika Warsztatowa w Pracowni Wklęsłodruku Zakładu Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych, prowadzonej przez prof. Bogumiłę Pręgowską i dr hab. Marka Zajko, prof. UMK. W tym roku Zakład Grafiki WSZP UMK w Toruniu dzięki uprzejmości Dyrekcji Miejskiej Instytucji Kultury Dom Muz uhonoruje laureatkę dodatkową nagrodą, – jaką będzie wystawa indywidualna w Galerii Domu Muz w Toruniu. Ekspozycja będzie czynna do 03.11.2017 r.

Zapraszamy do zapoznanie się z tekstem autorskim oraz portfolio autorki.


Ogłoszenie konkursu malarskiego o Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibisch 2017

W konkursie mogą uczestniczyć absolwenci (do dziesięciu lat po dyplomie studiów magisterskich) oraz studenci polskich uczelni artystycznych z uprawnieniami szkoły wyższej (pierwszy i drugi rok studiów drugiego stopnia).

Kandydatów do Grand Prix mogą zgłaszać Akademie Sztuk Pięknych i inne uczelnie wyższe kształcące w&mbsp;dziedzinie malarstwa oraz Stowarzyszenia i Zrzeszenia Twórców. Możliwe są także zgłoszenia indywidualne.

Więcej informacji na stronie eibisch.pl.


Oferta pracy - konserwator zabytków

Pracownia Konserwacji Muzeum Okręgowego w Sandomierzu pilnie przyjmie do pracy osobę na stanowisko konserwatora zabytków o profilu konserwacja i restauracja malarstwa, rzeźby drewnianej. Dokument ze szczegółowymi informacjami można pobrać tutaj.


Look East – wystawa pracowników Wydziału Sztuk Pięknych w Charkowie

Od 10 października do 11 listopada 2017 r., w Akademii Sztuk i Designu w Charkowie (Ukraina) potrwa wystawa prac młodych pracowników, zrealizowana w ramach projektu artystycznego LOOK EAST. Udział w przedsięwzięciu wzięło 13 artystów, kuratorem jest dr Aleksandra Sojak - Borodo. plakat

Wystawa jest wydarzeniem związanym z Festiwalem Designu oraz konferencją zorganizowaną przez ukraińską Akademię. Do Charkowa wyjechała trzyosobowa delegacja z Panią Dziekan prof. Elżbietą Basiul. Program wizyty przewiduje udział w konferencji, prezentację wydziału, wystawę młodych twórców i oczywiście rozmowy przygotowujące do przyszłych wspólnych projektów.

Na temat projektu tak napisała Prodziekan naszego Wydziału – dr hab. Alicja Majewska, prof. UMK:

Istotą projektu LOOK EAST jest nieustanna chęć budowania przestrzeni do dialogu. Ważne jest, że ideę sformułowali artyści młodzi, których doświadczenie życiowe nie sięga czasów, w których twarda polityka dzieliła świat na wschód i zachód. Wykorzystują sztukę do odtwarzania tego co kulturowo ważne dla wspólnych historycznie miejsc i wydarzeń, tworzą współczesne narracje w oparciu o to co nas łączy, a nie dzieli. Wystawa to trzynaście historii opowiedzianych przez twórców z aktualnej perspektywy z wrażliwością na to co osobiste, a także kulturowo fascynujące.

Spotkanie w Charkowie w kontekście sztuki, której autorami są polscy artyści jest także powodem by powiedzieć LOOK WEST i zaprosić ukraińskich twórców do kolejnego wspólnego projektu.


Wystawa prac artystów z Getyngi

W imieniu Zakładu Malarstwa zapraszamy 6 października 2017, na godz. 17.00, do Galerii Akademicka Przestrzeń Sztuki przy Wydziale Matematyki i Informatyki (Chopina 12/18) , na wernisaż wystawy prac Claudii Binder i Haralda Kijewskiego z Galerie Art Supplement w Getyndze. Wystawa potrwa do 03. 11. 2017 r.


Nagroda dla prof. Mirosława Pawłowskiego z Zakładu Grafiki WSZP UMK

Prof. Mirosław Pawłowski z Zakładu Grafiki WSZP UMK w Toruniu /Pracownia Serigrafii/ zdobył Drugą Nagrodę w prestiżowym konkursie International Contemporary Engraving Biennale/Międzynarodowe Biennale Grafiki Współczesnej, Lasi, Romania 2017.  plakat

Prof. Mirosław Pawłowski otrzymał nagrodę za pracę CAMOUFLAGE – SCAN, wykonaną w technice sitodruku. W konkursie brało udział 460 artystów - grafików z całego świata.

Nagrody przyznane na International Contemporary Engraving Biennale/Międzynarodowe Biennale Grafiki Współczesnej, Lasi, Romania 2017 (20.09 - 31.12. 2017):

1st Prize – Tomasz Kukawski, Poland, PRINT’S BOX II – JOY AND CHASM, linocut/embossing,
2nd Prize – Miroslaw Pawlowski, Poland, CAMOUFLAGE – SCAN, silkscreen,
3rd Prize - Florin Stoiciu, Romania, MASK 4, drypoint,
4. Special Award - Vlado Goreski, Republic of Macedonia, LEVIATHAN VII, lithography.


Rekrutacja uzupełniająca na studia w ramach projektu ERASMUS+

Rekrutacja uzupełniająca na studia w ramach programu ERASMUS+ na rok 2017/2018 (semestr letni) trwa do 10.10.2017 r.

Dokumenty proszę składać u wydziałowego pełnomocnika ds mobilności Dr Franciszka Skibińskiego, pokój 324 (Sienkiewicza 30/32). Dyżury: poniedziałek 17.30-18.00, wtorek 10.00-11.00

Dokumenty do pobrania:  wykaz dokumentów,  lista miejsc,  kryteria oceny wniosków.


Wystawa prac prof. Mirosława Piotrowskiego

Zakład Grafiki gorąco zaprasza na wystawę MIROSŁAW PIOTROWSKI / 1942-2002: Grafika Marynistyczna, która odbędzie się 4 października 2017 r. (środa), o godz. 19.00, w Galerii Dworzec Zachodni w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki OD NOWA przy ul. Gagarina 37a w Toruniu.

We wrześniu 2017 r. mnęło 15 rocznica śmieci Profesora Mirosława Piotrowskiego, absolwenta i wieloletniego pracownika Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Zakładzie Grafiki / Pracownia Wklęsłodruku.

Profesor był mistrzem w dziedzinie tradycyjnej grafiki artystycznej, specjalizującym się w trudnych technikach metalowych, takich jak akwaforta i akwatinta. Mirosław Piotrowski był artystą rozpoznawanym w kraju i zagranicą, a także wspaniałym pedagogiem, który wykształcił wielu adeptów sztuki graficznej. Prezentowana wystawa umożliwia zapoznanie się z twórczością i zarazem doskonałym warsztatem Profesora. Ekspozycja stanowi projekcję dzieł graficznych koncentrujących się na bliskiej Mistrzowi, tematyce związanej z morzem.

Cykl morski reprezentuje kilkanaście prac graficznych wykonanych w szlachetnych technikach metalowych. W każdej z prac kryje się inna historia, opowiadająca o indywidualnych losach jednostki ludzkiej. Jednocześnie pracom Mistrza towarzyszy nutka erotyzmu, ekspresja, a także kompozycja sfer abstrakcyjnych i rzeczywistych.


Godziny dziekańskie 4 października 2017 r.

W związku z immatrykulacją studentów I roku Wydziału Sztuk Pięknych, 4 października 2017 r. (środa), od godz. 12.00 zostają ogłoszone godziny dziekańskie dla wszystkich studentów.


Plany zajęć dla kierunków stacjonarnych na semestr zimowy 2017/2018

Prosimy o zapoznanie się z planami zajęć dla kierunków stacjonarnych na semestr zimowy 2017/2018. Z uwagi na dokonywane jeszcze korekty, prosimy o regularne sprawdzanie aktualizacji planów.


Inauguracja Roku Akademickiego 2017/2018 na Wydziale Sztuk Pięknych

Uczelniana Inauguracja Roku Akademickiego 2017/2018 odbędzie się 2 października 2017 r., o godz. 11.00 w Auli UMK

Immatrykulacja studentów I roku Wydziału Sztuk Pięknych UMK odbędzie się 4 października 2017 r. (środa) o godz. 13.30 w klubie studenckim w Od Nowie, ul. Gagarina 37a w Toruniu.

Prosimy o zapoznanie się z  harmonogramem Immatrykulacji oraz informacjami dla studentów i doktorantów I roku studiów.


Najlepsza Absolwentka Wydziału Najlepszą Absolwentką Uniwersytetu

Wyłoniono najlepszą Absolwentkę naszego Uniwersytetu. Została nią mgr Julia Szczerbińska, najlepsza absolwentka naszego Wydziału roku akademickiego 2016-17, kierunku Konserwacja i Restauracja Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej oraz Chemii Ogólnej na poziome licencjatu. Stypendystka DAAD (2011), studiowała rok chemię i konserwację w Wyższej Szkole Chemicznej i Technologicznej w Pradze (2012/13).

Jej multidyscyplinarne podejście łączące działania konserwatorko - artystyczne z naukami ścisłymi były rozwijane w ramach stażów w LANBOZ MNK Kraków oraz Pracowni Analiz Muzeum w Prado. Praca licencjacka Membrany w konserwacji obrazów na podłożu płóciennym pozwoliła na publikację wyników w prestiżowym, czasopiśmie branżowym Journal of Membrane Science (IF=6,03), nagrodzoną Stypendium JM Rektora za wysoko punktowaną pracę naukową. Rozlicznych talentów konserwatorki i chemika dopełnia profesjonalna gra na saksofonie, poświadczona dyplomem szkoły muzycznej II stopnia. Absolwentce gratulujemy!


Grand Prix dla Jakuba Wawrzaka podczas XXX Dni Fotografii w Świdnicy

15 września podczas Święta Fotografii w Świdnicy doktorant Wydziału Sztuk Pięknych - Jakub Wawrzak odebrał nagrodę Grand Prix w ramach XXIII Konkursu Fotografii „Zestaw – Świdnica 2017”.

Więcej informacji na stronach:  swidnica24.pl oraz www.sok.com.pl.


Stypendia Ministra Kultury i Sztuki

Informujemy, że wnioski o stypendium ministra były przyjmowane do dnia 12 września 2017 r. Obecnie trwa ich weryfikacja. Informacje dla studentów składających wnioski, zostaną przekazane na stronie  usosweb.umk.pl. Zapraszamy również do zapoznania się ze stroną:  www.umk.pl/studenci/stypendia-i-kredyty/ministra/ oraz www.umk.pl/doktoranci/stypendia_i_kredyty/ministra/.


Gniazdo / Nest - wystawa w Wiedniu pracowników Zakładu Plastyki Intermedialnej WSzP oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

26 września 2017 r. o godz. 18.30 w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu odbędzie się wernisaż wystawy Gniazdo / Nest - Polska sztuka współczesna wobec "Granic".  plakat

W wystawie wezmą udział artyści z Zakładu Plastyki Intermedialnej WSzP UMK oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: Krzysztof Białowicz, Dorota Chilińska, Martyna Jastrzębska, Katarzyna Józefowicz, Grzegorz Klaman, Anna Kola, Diana Rönnberg, Kordian Rönnberg, Arkadiusz Soroka, Marian Stępak, Tomasz Wlaźlak, Iwona Zając. Kuratorkami wystawy są Dorota Chilińska oraz Katarzyna Lewandowska. Wykład pt. Artistic practice and value. Polish contemporary art wygłosi Roman Nieczyporowski.

Zapraszmy do zapoznania się z tekstem o wystawie autorstwa Katarzyny Lewandowskiej.

Wystawa potrwa do 15 października 2017 r.


Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla mgr Marii Rudy

Pani mgr Maria Rudy, konserwator dzieł sztuki i pracownik Wydziału Sztuk Pięknych UMK otrzymała medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Hereditas Saeculorum za szczególne osiągnięcia związane z opieką nad zabytkami i ochroną zabytków. Kapituła konkursu Dziedzictwo wieków doceniła działalność dydaktyczną na rzecz ochrony dziedzictwa Pani mgr Marii Rudy jako nauczyciela akademickiego i wysoko oceniła praktyczną stronę Jej działalności jako konserwatora zabytków, w roli wykonawcy, kierownika prac, autora projektów oraz wieloletniego rzeczoznawcy Ministra Kultury i Dziedzictw Narodowego. Podkreślono również Jej aktywność na polu propagowania właściwych postaw w konserwacji zabytków adresowaną nie tylko do studentów, ale też do właścicieli obiektów zabytkowych.

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w sobotę (9 września) w Teatrze Letnim w Ciechocinku w ramach wojewódzkiej inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa 2017.

Więcej informacji na stronie  Województwa Kujawsko-Pomorskiego.


Stypendia artystyczne w Toruniu na rok 2018

29 września 2017 r. upływa termin naboru wniosków w ramach konkursu na stypendia miasta Torunia w dziedzinie kultury na 2018 r. Konkurs adresowany jest do osób, które nie ukończyły 35. roku życia i zajmują się twórczością artystyczną lub upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury. Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć na stronie  www.torun.pl/pl/stypendia-kulturalne-na-2018-rok.


Wystawa artystów-konserwatorów dzieł sztuki w Sandomierzu

W dniu 23 lipca 2017 r. Muzeum Okręgowe w Sandomierzu zaprezentowało jubileuszową wystawę uczestników plenerów artystów - konserwatorów dzieł sztuki pochodzących z trzech polskich uczelni wyższych (ASP Kraków, UMK Toruń, ASP Warszawa). Pięcioletnia współpraca z Domem Pracy Twórczej Alicja w Sandomierzu zaowocowała powstaniem wielu dzieł plastycznych o zróżnicowanej tematyce i technice. Wystawa ukazuje prace będące wrażliwą reakcją członków pleneru na bogactwo przyrodnicze i artystyczne sandomierskiej ziemi, jak i samego miasta.  czytaj dalej


Konkurs na projekt rzeźby – termin 15 września 2017 r.

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku jest organizatorem konkursu na projekt rzeźby, poświęconej pamięci Stanisława Pyjasa. Przedmiotem konkursu jest wykonanie pracy konkursowej, tj. opracowania przedstawiającego koncepcję projektową rzeźby upamiętniającej postać Stanisława Pyjasa zlokalizowanej przy ul. Oleandry i Alei 3-go Maja w Krakowie.

Został przedłużony termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie do 15 września 2017 r.

Nagrodami przewidzianymi do przyznania w konkursie są:

  • I nagroda w wysokości 25.000,00 zł
  • II nagroda w wysokości 15.000,00 zł
  • III nagroda w wysokości 10.000,00 zł

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie internetowej CRP w Orońsku.


Obrona rozprawy doktorskiej

18 września 2017 r. o godz. 10.00 na posiedzeniu Komisji Doktorskiej w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" przy ul. Wały Generała Sikorskiego 13 w Toruniu, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Martyny Rzepeckiej.  zawiadomienie


II nabór na kierunki ODK oraz Krytyka Artystyczna

Został uruchomiony II nabór na kierunki: Ochrona Dóbr Kultury (w tym specjalności: Konserwatorstwo i Muzealnictwo) oraz Krytyka Artystyczna. Termin składania dokumentów: do 16 września 2017 r. Szczegóły dotyczące zasad kwalifikacji znajdują się na stronie UMK.

Dla kandydatów na II stopień Ochrony Dóbr Kultury (w tym specjalności: Konserwatorstwo, Krytyka Artystyczna, Muzealnictwo), nabór przedłużono do 16 września


II nabór na kierunki Malarstwo oraz Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki

Od 11 sierpnia 2017 r. kandydaci zainteresowani II naborem na kierunkach Malarstwo oraz Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki mogą rejestrować się w systemie  IRK. Więcej informaci w zakładce  Kandydaci - Rekrutacja.


Prace remontowe w Dziekanacie

Informujemy, że od dnia 31 lipca do 20 sierpnia 2017 r. w Dziekanacie Wydziału Sztuk Pięknych będą przebiegały prace remontowe. W związku z powyższym, na czas remontu prosimy kontaktować się z Dziekanatem wyłącznie pod numerem telefonu: 56 611 38 02. W sprawach pilnych zapraszamy do pokoju nr 112A lub prosimy o kontakt mailowy.


Obrony rozpraw doktorskich

Zapraszamy na publiczne obrony rozpraw doktorskich:

8 września 2017 r. o godz. 11.00 na posiedzeniu Komisji Doktorskiej w Galerii Forum Wydziału Sztuk Pięknych przy ul. Sienkiewicza 30/32 w Toruniu,, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Stanisława Kośmińskiego.  zawiadomienie

8 września 2017 r. o godz. 13.30 na posiedzeniu Komisji Doktorskiej w Galerii Dworzec Zachodni, Od Nowa UMK przy ul. Gagarina 37a w Toruniu, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Liliany Piskorskiej.  zawiadomienie


Obrona rozprawy doktorskiej

12 lipca 2017 r. o godz. 11.00 na posiedzeniu Komisji Doktorskiej w Galerii Forum Wydziału Sztuk Pięknych UMK przy ul. Sienkiewicza 30/32 w Toruniu, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Katarzyny Malejki.  zawiadomienie


Pierwsza edycja ogólnopolskiego konkursu ZAKŁÓCENIA

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie ogłasza pierwszą edycję ogólnopolskiego konkursu ZAKŁÓCENIA / temat tegorocznej edycji – UMWELT. W dosłownym tłumaczeniu /niem./znaczy tyle co środowisko, otoczenie. Słowo to zostało zaadaptowane przez niemieckiego biologa Jakoba von Uexkull, określa zwierzęcy punkt widzenia danego gatunku. Każdy organizm ma swoje uwarunkowania ekologiczne i styl życia. Umwelty różnią się co stanowi o ich indywidualności i wyjątkowości historii. Z semiotycznego punktu widzenia to rodzaj egoistycznego świata. Na skutek badań nad zwierzętami, jasnym stało się, że nie możemy odczuwać tego co odczuwają zwierzęta. W pełni nie możemy pojąć psa nie będąc psem. Jedyne na co nas stać to próba wyjścia poza nasz wąski Umwelt i wejście w jego świat za pomocą siły wyobraźni. Wychodzenie poza granice naszej percepcji może stać się kluczem i odkrywczym narzędziem na polu sztuki, nauki i wielu innych działań. Czy możemy sobie w pełni wyobrazić jak to jest być robakiem niczym Franz Kafka w Przemianach? Porzucić antropocentryzm, uruchomić najsilniejsze pokłady empatii by na polu swej imaginacji wcielić się w nawet najbardziej odpychające stworzenie, skrajnie różną sytuację, obce nam środowisko. Zwierzęta to nie surogat człowieka, małpa to nie uproszczony człowiek, i nni ludzie to nie nasze odpowiedniki. To odrębne światy, niedostępne Umwelty.

Zapraszamy studentów oraz absolwentów (do pięciu lat po ukończeniu studiów) uczelni artystycznych. Przedmiotem konkursu są prace z zakresu sztuk wizualnych /malarstwo, rysunek, grafika, fotografia, komiks, rzeźba, instalacja, obiekt, video, performance lub dokumentacja i opis, projekty intermedialne, multimedialne, teksty /literackie lub krytyczne/ oraz projekty społeczne i edukacyjne /dokumentacja wydarzeń już zrealizowanych lub projekty działań dotyczących tematu wraz ze scenariuszami/.

Kierownik / kurator konkursu: Małgorzata Wielek-Mandrela

Nad poziomem konkursu będzie czuwało jury w składzie: Rafał Borcz (Akademia Sztuk Pięknych, Kraków), Henryk Gostyński (Akademia Sztuk Pięknych, Warszawa), Julia Kurek (Akademia Sztuki, Szczecin), Robert Kuśmirowski (Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin), Łukasz Murzyn (Uniwersytet Pedagogiczny, Kraków), Marta Smolińska (Uniwersytet Artystyczny, Poznań), Jakub Starzyński (Koło Naukowe UP, Kraków), Małgorzata Wielek-M (Uniwersytet Pedagogiczny, Kraków).

Wszelkie informacje o konkursie można znaleźć na zaklocenia.wixsite.com/zaklocenia oraz www.facebook.com/zaklocenia.umvelt/.


Obrona rozprawy doktorskiej

21 września 2017 r. o godz. 11.00 na posiedzeniu Komisji Doktorskiej w Galerii Forum Wydziału Sztuk Pięknych UMK przy ul. Sienkiewicza 30/32 w Toruniu, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Pawła Otwinowskiego.  zawiadomienie


Wystawy końcoworoczne na Wydziale Sztuk Pięknych

W Galerii Dworzec Zachodni w Od Nowie trwa wystawa Wizytówka, na której można oglądać wyróżnione prace studentów kierunków artystycznych. Od 21 czerwca natomiast, w budynkach Wydziału Sztuk Pięknych, będą trwały przeglądy pozostałych prac końcoworocznych na kierunkach: Architektura Wnętrz, Grafika, Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki, Malarstwo, Rzeźba, Sztuka Mediów i Edukacja Wizualna, które będzie można oglądać w dwóch edycjach - czerwcowej (21 czerwca - 29 czerwca 2017 r.) i październikowej (11 września - 3 października 2017 r.).

Szczegółowe informacje można znaleźć na plakacie.
Starsze wydarzenia - archiwum: rok akademicki 2016/2017   2015/2016   2014/2015   2013/2014