ZABYTKOZNAWCZY OBJAZD NAUKOWY PO FRANCJI

Zakończył się główny etap realizacji projektu rocznego Koła Naukowego Historyków Sztuki Średniowiecza pt. W cieniu katedr – Reims, Laon i Soissons w średniowieczu. W dniach 21–27 IV 2017 r. studenci wzięli udział w zabytkoznawczym objeździe naukowym po Francji, poprzedzonym kilkumiesięcznymi przygotowaniami studyjnymi i wykładami zaproszonych gości – prof. Jacka Soszyńskiego z Instytutu Historii Nauki PAN w Warszawie i prof. Jerzego Pysiaka z Uniwersytetu Warszawskiego. Na kolejne miesiące zaplanowane są podsumowania merytoryczne oraz tradycyjnie już – wystawa fotograficzna.

Tegoroczny projekt Koła objęty został Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Kujawsko Pomorskiego, P. Piotra Całbeckiego.

Koło składa najserdeczniejsze podziękowania Osobom oraz Instytucjom, które przyczyniły się do udanej realizacji objazdu po Francji: Office de Tourisme de Soissons oraz merostwu Braine za umożliwienie wizyty w dawnym kościele premonstratensów w Braine; Panu Jeanowi Pons – radnemu Braine i asystentowi burmistrza, za organizację wizyty w mieście i wspaniały komentarz historyczny; Office de Tourisme de Laon i Pani Karine Aubrée za wielogodzinne oprowadzenie po katedrze i mieście połączone z wnikliwym komentarzem historycznym oraz Bibliothèque Municipale w Reims i Pani Kustosz Sabine Maffre za pokaz średniowiecznych skarbów rękopiśmiennych Reims.

Projekt został dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, prorektora UMK – Pana prof. Andrzeja Sokalę oraz Samorząd Studencki WSzP.

Więcej o projekcie:  przejdź na stronę Koła.