Wydział Sztuk Pięknych - Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Foto i video relacja z wernisażu wystawy Klasyczne jest piękne

10 stycznia 2018 r. w Galerii Zakładu Grafiki na Wydziale Sztuk Pięknych UMK otwarto wystawę Klasyczne jest piękne. Jest to przegląd prac profesorów, asystentów i studentów z Katedry Grafiki Warsztatowej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ekspozycja zawiera kilkadziesiąt prac graficznych, wykonanych w różnych technikach i rodzajach druku artystycznego. Wystawę można oglądać do 10.02.2018 r.

Przedstawiamy prace studentów i profesorów uczących od pierwszego roku tak, aby pokazać choć w małym przekroju cały proces dydaktyczny.
Tytuł wystawy sugeruje pokaz tradycyjnych technik graficznych. Jednak w obecnym świecie multimedialny, videoinstalacji, mapingu i innych nowych technik wizualnych (np. virtualreality), gdzie sztuka coraz bardziej angażuje widza w jej stwarzanie, można postawić pytanie – czym jest klasyka, i czy nadal jest na nią miejsce? Zacznijmy od tego, że można niezależnie od technik druku odwołać się do wartości kontemplacyjnych. Druk cyfrowy posługuje się najbardziej tradycyjnym nośnikiem jakim jest papier, a nawet w przypadku nowszych druków na tkaninie lub pleksi, nawiązuje się spokojna, statyczna relacja obiekt-odbiorca. Ta relacja daje czas na przemyślenie, na wejście w magiczny krąg zrozumienia tego, co widzimy. To odróżnia grafikę od ruchomego świata migających obrazów, gdzie nie ma miejsca na zatrzymanie. Głęboko wierzę w przesłanie, jakie pozostawił po sobie Yves Klein, że wolność w sztuce to w mniejszym stopniu swoboda artysty, a bardziej wolność oglądającego, jego prawo doznania przed obrazem tego, czego pragnie, bowiem wszystko co materialne w każdej chwili może przepaść. Pozostanie to, co wyobrażone i odczute.

Kurator wystawy: Dorota Optułowicz-McQuaid

/ Video relacja: TVToruń