PRACOWNICY ZAKŁADU MUZEALNICTWA ZWIEDZALI MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ W GDAŃSKU.

23 marca 2017 r. w Gdańsku nastąpiło uroczyste otwarcie Muzeum II Wojny Światowej, a w nim jednej z największych na świecie wystaw stałych poświęconych wojnie.

Tydzień po tym wydarzeniu pracownicy Zakładu Muzealnictwa mieli okazję zwiedzić ekspozycję oraz posłuchać jak o koncepcji i realizacji Muzeum opowiadają jedni z jej twórców: prof. dr hab. Paweł Machcewicz – dyrektor oraz dr hab. Piotr Majewski, zastępca.

Ostateczny kształt stałej wystawy i przesłanie jakie za sobą niesie, to owoc zaangażowania, wysiłku i pasji wieloosobowego zespołu, któremu należą się ogromne słowa uznania i podziękowania, wbrew obecnej debacie politycznej.

Imponującą bryłę muzealnego budynku, wg projektu gdyńskiego Studia Architektonicznego Kwadrat wzniesiono nad Motławą, na obrzeżach portowego miasta.

Głównym celem stałej wystawy było przedstawienie nie tylko militarnego obrazu wojny, ale przede wszystkim jej oblicza widzianego z perspektywy ludności cywilnej. Ekspozycja zajmuje powierzchnię niemal 5 tys. m2. Zlokalizowana jest na najniższym poziomie budynku, 14 metrów pod ziemią. Długi betonowy korytarz prowadzi do wielu sal wypełnionych nowoczesnymi stanowiskami multimedialnymi, ale też przedmiotami, pamiątkami z czasów wojny przekazanymi na wystawę przez licznych darczyńców. Muzeum – jak powiedział prof. Machcewicz – jest zbudowane z rodzinnych historii.

Część ekspozycji stanowi „Podróż w czasie” – przeznaczona dla dzieci, z kilkoma inscenizacjami jednego z warszawskich mieszkań zmieniającego swój wygląd i charakter wraz z działaniami wojennymi, doprowadzającymi wnętrze i jego wyposażenie do niemal całkowitej ruiny.

Wystawę główną tworzą trzy bloki narracyjne: Droga do wojny, Groza wojny oraz Długi cień wojny, które zostały podzielone na wiele sal tematycznych, w których ukazano jak doszło do największego kataklizmu XX wieku, przebieg i okrucieństwa wojny oraz wypływające z niej konsekwencje. Wykorzystanie nowoczesnych mediów pozwala widzom przeglądać dokumenty, fotografie, oglądać filmy, odsłuchiwać relację świadków tamtych wydarzeń. Aranżacja plastyczna podkreśla charakter przedstawianej tematyki poprzez barwę, formy i kompozycję eksponatów oraz sprzętu wystawienniczego. Odczucie wojny wzmaga też dźwięk towarzyszący prezentacji. Wyselekcjonowane, krótkie i adekwatne informacje wstępów do poszczególnych sal i prezentowanych zagadnień ułatwiają odbiór wystawy i prowadzą po niej odbiorcę w sposób ukierunkowany lecz nie uniemożliwiający swobodnego wyboru.

Ta wielowątkowa ekspozycja to gorzka opowieść o losach bohaterów wojennych i zwykłych ludzi, o tragedii i cierpieniu, lekcja dramatycznej historii, przekazana ku przestrodze.

Nigdy więcej wojny! To hasło przyświecało pomysłodawcom i twórcom Muzeum, te słowa z pewnością wypowiadają też ci, którzy mieli okazję odwiedzić to miejsce.

Małgorzata Wawrzak