Uczniowie Technical School of Paralimni z Cypru w Zakładzie Grafiki

W ramach wymiany międzynarodowej w Zakładzie Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych, odbyły się warsztaty i pokazy grafiki warsztatowej dla uczniów Technical School of Paralimni z Cypru. Prezentacje dotyczyły wszystkich skomplikowanych procesów technologicznych trzech rodzajów druku artystycznego Grafiki Warsztatowej: płaskiego, wklęsłego oraz wypukłego. Szczegółowo omawiały warsztat współczesnego artysty grafika – jego specjalistyczne narzędzia, stosowane materiały oraz urządzenia i maszyny drukarskie, wykorzystywane w drukach artystycznych. Pokazy obejmowały cztery pracownie technik graficznych: Wypukłodruku, Wklęsłodruku, Litografii i Serigrafii. Młodzi uczestnicy z Cypru poznali specyfikę druku w każdej z wyżej wymienionych pracowni, a także wszystkie etapy związane z techniką druku, od przygotowania chemicznych mikstur graficznych, samej matrycy i sposobów jej preparowania, do efektu ostatecznego - odbitki graficznej. Mieli też możliwość własnoręcznego wykonania odbitki graficznej w każdej z technik.

Warsztaty i pokazy graficzne przygotowali i prowadzili wykładowcy i studenci Zakładu Grafiki WSZP UMK w Toruniu.